Nikkei: Hiina teadlased aitasid arendada Põhja-Korea raketiprogrammi | Välismaa

2303358h3272t24

Tervist ja tere tulemast Eestisse! Suur uudis on möödunud päevadel kütnud kirgi üle maailma. Nimelt on selgunud, et Hiina teadlased on osalenud Põhja-Korea raketiprogrammi arendamises. See informatsioon on pannud paljud rahvusvahelised juhid murelikult kulme kergitama ning tõstatanud küsimusi rahu ja stabiilsuse säilimise kohta regioonis. Uudis on tõestuseks sellest, kui oluline on jälgida ja mõista globaalseid arenguid ning nende mõju meie igapäevaelule. Oleme siin Eestis valmis analüüsima ja jagama teavet selle põletava teema kohta.

On tugevaid kahtlusi, et Põhja-Korea arendas oma raketiprogrammi koostöös teiste riikidega, selgub Jaapani väljaande Nikkei uuringust.

Nikkei on uurinud andmebaasi Scopus kaudu teadusartikleid, mida Põhja-Korea teadlased kirjutasid koostöös välismaiste teadlastega.

Analüüsi tulemusel selgus, et vähemalt 110 teadusartikli puhul võisid olla rikutud ÜRO sanktsioonid. Üle 80 teadusartikli oli kirjutatud koostöös Hiina teadlastega, kirjutab Nikkei Asia.

Scopus kirjeldab ennast maailma suurima uurimis- ja teaduskirjanduse andmebaasina. Kokku on andmebaasis üle 91 miljoni kande.

Nikkei uurimises vaadati üle alates 2016. aasta detsembrist kuni 2023. aasta septembrini avaldatud artiklid. 2016. aasta lõpus karmistas ÜRO sanktsioonid Põhja-Korea vastu.

Väljaande uurimisse oli kaasatud üheksa eksperti mitmest teadusvaldkonnast, nende seas oli ka Tokyo Ülikooli lennunduse ja astronautika professor Takeshi Tsuchiya.

Kokku tuvastasid eksperdid 657 teadusartiklit, mille kaasautoriteks on märgitud lisaks Põhja-Korea teadlastele välismaised teadlased.

110-st artiklist, mille puhul kahtlustasid eksperdid ÜRO sanktsioonide rikkumist, oli tervelt 94 ehk 85 protsenti koostatud koostöös Hiina teadlastega.

Analüüsi käigus uuriti samuti, kes rahastas teadustöö läbiviimist. Selgus, et 67 teadusartikli ehk 61 protsendi teadusartiklite puhul oli otseseks või kaudseks rahastajaks Hiina valitsus.

Alates 2022. aastast viis Põhja-Korea läbi üle 80 raketikatsetuse. Eelmise aasta novembris teatas Pyongyang ka luuresatelliidi orbiidile viimisest.

Loe rohkem:  Prantsuse energeetikaminister soovib rajada 14 uut tuumareaktorit | Välismaa

Eksperdid tunnevad muret, et Põhja-Korea omandab Hiina ja teiste riikide sõjalisi tehnoloogiaid teadustöö varju all.

Kokkuvõttes näitavad Nikkei uudised Hiina teadlaste osalust Põhja-Korea raketiprogrammis, mis on murettekitav nii piirkonna stabiilsuse kui ka rahvusvahelise julgeoleku seisukohast. See paneb suure surve Hiina valitsusele võtta meetmeid Põhja-Korea tegevuse piiramiseks ja rahvusvaheliste sanktsioonide järgimiseks. Selge on see, et raketiprogrammi arendamine on ohtlik samm ning rahvusvaheline üldsus peab tegutsema kiiresti, et tagada piirkonna rahu ja stabiilsus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga