Netanyahu lubab tagada palestiinlaste ohutu lahkumise Rafah’st | Välismaa

2254692hb764t24

Tere, kallid kaasmaalased! Täna räägime olulisest uudisest, mis puudutab meie naabreid Iisraelis ja Palestiinas. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu on lubanud tagada palestiinlaste ohutu lahkumise Rafah’i piiripunktist. See lubadus on osa pingelistest läbirääkimistest Gaza sektoris toimuvate konfliktide lahendamiseks. See samm võib olla oluline samm teel rahu poole selles keerulises piirkonnas. Vaatame lähemalt, mida see lubadus tähendab ja millised võivad olla selle mõjud meie naabritele Palestiinas.

Gaza sektori lõunapoolseimas linnas Rafah’s püsib pühapäeval Iisraeli sissetungi oht, kuid peaminister Benjamin Netanyahu lubab tagada kõigile sõja eest sinna pagenud palestiinlastele ohtutu lahkmise võimaluse.

Netanyahu kinnitas pühapäeval eetrisse antud usutluses ABC Newsile kavatsust korraldada Rafah’s sõjaväeoperatsioon palestiina islamiliikumise Hamas vastu.

“Me teeme selle ära,” ütles ta, hoolimata rahvusvahelistest hoiatustest, et maavägede sissetung toob kaasa veresauna, sest 7. oktoobril alanud sõja vältel on ligikaudu pool Gaza sektori 2,4 miljonist elanikust põgenenud viimase pelgupaigana Rafah’sse.

“Me teeme seda, kuid võimaldame tsiviilelanikkonnale ohutu läbipääsu, et nad saaksid lahkuda,” ütles Netanyahu.

Iisraeli peaministri sõnadest ei selgu aga, kuhu üle miljoni Egiptuse piiri äärde nurka surutud inimese peaks minema.

Iisraeli väed on tunginud Gaza sektoris üha lõuna poole ning Rafah’ on kitsa rannariba viimane suur linn, kuhu nad veel sisenenud ei ole. Õhurünnakuid tehakse linnale aga iga päev.

“Nad ütlevad, et Rafah on ohutu, aga ei ole. Kõiki kohti rünnatakse,” ütles palestiinlane Mohammed Saydam pärast seda, kui Iisraeli õhurünnak oli laupäeval purustanud politseiauto.

Netanyahu on jäänud kindlaks seisukohale, et Hamasi ei ole võimalik võita rühmituse Rafah’ pateljone hävitamata, ja reedel andis ta relvajõududele käsu operatsiooniks valmistuda.

“Gaza elanikud ei saa lihtsalt õhku haihtuda,” kirjutas Saksa välisminister Annalena Baerbock sotsiaalmeediaplatvormil X ja lisas, et Iisraeli pealetung Rafah’le saab olema humanitaarkatastroof.

Loe rohkem:  Hispaania valitsus kaotas olulise parlamendihääletuse | Välismaa

Saudi Araabia välisministeerium hoiatas laupäeval sissetungi väga tõsiste tagajärgede eest ja nõudis ÜRO Julgeolekunõukogu kokkukutsumist.

Ees ootava pealetngi pärast väljendas muret ka Briti välisminister David Cameron. “Prioriteet peaks olema kohene paus lahingutegevuses, abi sisse ja pantvangid välja,” kirjutas ta.

Kokkuvõttes võib öelda, et Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu lubadus tagada palestiinlaste ohutu lahkumine Rafah piiripunktist on samm õiges suunas konflikti lahendamiseks Lähis-Idas. See annab lootust rahuprotsessi edasisele arengule ning võimalusele saavutada rahumeelne kokkulepe Iisraeli ja Palestiina vahel. Samas on oluline, et lubadused saaksid ellu viidud ning kõik osapooled järgiksid kokkulepitud tingimusi, et tagada turvaline ja stabiilne olukord piirkonnas. Loodame, et see samm aitab kaasa rahu taastamisele ja pingete leevendamisele Lähis-Idas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga