Israili peaminister Benjamin Netanyahu on teinud ettepaneku kava kohta, mis peaks aitama kaasa Gaza sõjajärgsele haldamisele. See plaan hõlmab humanitaarabi andmist Gazale, samuti piirangute leevendamist. Netanyahu sõnul on oluline tagada Gaza elanikele paremad tingimused ja võimalused, et nad saaksid oma elu uuesti üles ehitada pärast aastaid kestnud konflikte. See ettepanek on oluline samm rahu saavutamise suunas Lähis-Idas.
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu esitas sõjakabinetile ametliku plaani, mille järgi hakkab riik pärast sõja lõppu tagama julgeolekut Gaza sektoris.
Netanyahu büroo avalikustas dokumendi, milles ei mainita, millist rolli peaks Palestiina omavalitsus sõjajärgses Gazas täitma. Palestiina omavalitsus kontrollib praegu okupeeritud Läänekallast ning USA soovib, et Hamasi rivaal võtaks sõjajärgses Gazas võimu üle, vahendas Financial Times.
Netanyahu plaan näeb ette anda pärast sõda ja julgeolekuohu likvideerimist Iisraeli sõjaväele tegevusvabadus kogu Gaza sektoris ning luua piirkonda puhvertsoon. Plaan on ebamääraselt sõnastatud, kuid see näeb ette Hamasi purustamist.
See dokument jagab Gaza tuleviku lähi-, keskpika- ja pikaajalisteks faasideks. Iisrael jääb kohalike tsiviilasjadega seotuks, praktikas võib see tähendada täieliku Iisraeli kontrolli taastamist Gaza sektoris.
Palestiina omavalitsuse välisministeerium kritiseeris Netanyahu plaani. Palestiina omavalitsus teatas, et tegemist on Gaza taasokupeerimisega.
USA ja EL soovivad samuti teistsugust lahendust. Lääneriigid tahavad, et Palestiina omavalitsus võtaks Gazas võimu üle. See looks vundamendi, mille pealt alustatakse kõnelusi, mis lõpuks viiks Palestiina riigi loomiseni.
Netanyahu avalikustas plaani siis, kui Iisraeli jõudis USA Lähis-Ida saadik Brett McGurk. USA valitsus pole dokumenti veel avalikult kommenteerinud.
Iisrael jätkab praegu Gaza sektori pommitamist, kuna lubas Hamasi hävitada. Hamasi kontrollitud tervishoiuasutuste andmetel on Gazas surma saanud ligi 29 000 palestiinlast, enamik neist on naised ja lapsed. Hukkunute täpne arv pole paraku teada, kuna tuhanded inimesed on jäänud veel ka rusude alla. Vett segab veel terroriorganisatsioon Hamas, mis levitab järjepidevalt sotsiaalmeedia kaudu valeinformatsiooni.
Dokumendis seisab veel, et Iisrael hakkab valima, kes tohivad tulevikus Gazat juhtida. Iisrael plaanib Gaza haridus- ja sotsiaalasutustes alustada laiaulatuslikku deradikaliseerimise programmi, seda tehtaks araabia riikide abiga.
Iisrael töötab veel selle nimel, et sulgeda ÜRO Palestiina põgenike abiagentuur (UNRWA). Iisrael tahab UNRWA asendada “vastutustundlike rahvusvaheliste abiorganisatsioonidega”.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu väljapakutud plaan Gaza sõjajärgseks haldamiseks tekitab nii pooldajate kui vastaste seas palju arutelu. Kriitikud kahtlevad, kas selline lähenemine on tõesti jätkusuutlik rahu nimel töötamiseks ning kas see tegelikult aitaks leevendada inimõiguste rikkumisi Gazas. Samas on aga ka neid, kes näevad Netanyahut kui võimalikku liidrit, kes suudab tuua piirkonda stabiilsuse ning julgeoleku. Lõppkokkuvõttes jääb aga näha, kas ja kuidas see plaan saab tegelikkuseks ning kas see toob kaasa soovitud muutused Gaza elanikele.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus