Näitus “Häirete harmoonia” räägib noore naise ATH kannatustest | Kunst

2274390hc3a2t24

Tere tulemast näitusele “Häirete harmoonia”, mis avab vaatajatele noore naise võitluse ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) ehk tähelepanu- ja hüperaktiivsuse häirega. See kunstiline väljendus viib külastajad sügavale naise elu keerdkäikudesse ja näitab, kuidas ta on õppinud leidma harmooniat oma häiretega. Läbi emotsionaalsete maalide, skulptuuride ja installatsioonide saab külastaja aimu sellest, kuidas ükski probleem ei tohiks takistada meid oma unistuste ja õnne poole püüdlemast. Tule ja avasta selle noore naise inspireeriv lugu!

Puuetega inimeste kojas on väljas näitus “Häirete harmoonia”. Noor kunstnik Diana Põder maalis oma piltidele kannatused, mida tekitab talle ATH ehk aktiivsus- ja tähelepanuhäire.

Diana õpib 11. klassis ning lisaks ATH-le on tal diagnoositud ka düsgraafia ja düsleksia.

“Minu näitus “Häirete harmoonia” on teekond läbi minu aju ja keha, kus läbi kunsti olen ma visualiseerinud oma terviseprobleemid ja neuroloogilised häired,” ütles 11. klassi õpilane Diana Põder.

Maalid sündisid kooli praktikaprojekti raames ning neil on väljendatud häirete erinevaid füüsilisi ja vaimseid tahke.

“Kunst on minu jaoks tugi, kuna düsgraafia tõttu, mis on õigekirja häire, on raske end väljendada suuliselt ja kirjalikult, siis läbi kunsti saan ma saavutada seda, et leida enda rahu ja tugi selle sees,” lisas Põder.

Diana ütleb, et ta tahaks oma näitusega aidata teisi samade probleemidega inimesi, kel tuleb pidevalt puutuda kokku eelarvamuste ja haiget tegevate hinnangutega.

“Ma usun, et koolielus on seda kõige rohkem näha, õpetajate seas või ka lähedaste käest. Inimesed ei usu, et mul tõeliselt on need häired, kuna need ei väljendu mul tüüpiliselt. ATH stereotüüp on see, et sa oled hüperaktiivne väike poiss, kes hüppab ringi, aga tegelikult see ei ole nii, ATHd on kolme erinevat tüüpi. Mu eesmärk ongi levitada teadlikkust nendest häiretest ja luua kannatajatele parem maailm,” ütles Põder.

Loe rohkem:  Tartu kunsti aastanäituse publikupreemia pälvis Maris Tuuling | Kunst

Diana Põdra maalid koos selgitavate tekstidega on üleval Tallinnas, Eesti puuetega inimeste koja majas, aadressil Endla tänav 59.

Kokkuvõttes kujutab näitus “Häirete harmoonia” noore naise võitlust ADHD-ga ja tema igapäevaseid kannatusi. Kunstiteosed annavad hääle nendele, kellel on vaimse tervise häired, ning pakuvad vaatajatele võimaluse paremini mõista nende igapäevaelu raskusi. Näitus innustab meid mõistma ja toetama neid, kes võitlevad vaimse tervise probleemidega ning toob esile nende tähelepanu ja hoolivust väärivad lood. See on oluline samm suurema teadlikkuse ja empaatia poole vaimse tervise küsimustes.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga