Muuseumide kiirendist jagati üle 900 000 euro jagu toetuseid | Muuseumid

2239146hee1ct24

Eesti muuseumidel on põhjust rõõmustada, sest Muuseumide kiirendi jagas üle 900 000 euro väärtuses toetusi erinevatele projektidele. See tähendab, et paljud põnevad ja harivad ettevõtmised saavad jätkuda ning külastajad saavad veelgi paremini nautida kultuuripärandi avastamist. Toetused aitavad muuseumidel kasvada ja arendada oma tegevusi, pakkudes elavat ja kaasahaaravat kogemust kõigile huvilistele. See on suurepärane võimalus edendada Eesti rikkalikku kultuuripärandit ning julgustada inimesi rohkem osalema ja kaasa mõtlema.

Muinsuskaitseamet avaldas seekordsed muuseumi kiirendi taotlusvooru tulemused. Taotlusvooru laekus 42 taotlust kogusummas 1 963 287 eurot, toetust sai 20 projekti ja toetuste summa oli kokku 907 920 eurot.

“Sarnaselt eelmise aastaga on toetuse saajate hulgas kõige rohkem püsinäituse projekte. Kui eelmisel aastal rändasid muuseumide kiirendi toetuse najal paljud muuseumid oma ruumidest välja, siis sellel aastal võetakse rohkem ette just oma praeguses asukohas. Muuseumide kiirendi taotlusvooru konkurents on jätkuvalt väga tihe ning kahjuks peavad mitmed suurepärased projektid jääma järgmist vooru ootama. 2024 on kultuuririkkuse aasta ja mul on tõeliselt hea meel näha, kui ettevõtlikud, loovad ning võimsad on Eesti muuseumitöötajad,” ütles Muinsuskaitseameti muuseumivaldkonna spetsialist Mirjam Krull. 

Muuseumide kiirenti taotlusvoorust said uute ja kaasaegsete püsinäituste loomiseks toetust nii Tallinna Kirjanduskeskuse Mati Undi Muuseum kui ka Tammsaare Muuseum Vargamäel. TYPA trüki- ja paberikunstikeskus loob toetuse toel aga veelgi rohkem võimalusi trükivalumasinate kollektsiooni eksponeerimiseks ning uuteks haridusprogrammideks. Lisaks said püsinäituste uuendamiseks või loomiseks toetust ka Eesti Loodusmuuseum, Pärnu Muuseum, Tartu Tähetorn, KGB vangikongid Tallinnas ning Eesti Maaelumuuseumid.

Toetusvoorust said toetust ka mitmed lastele ja peredele suunatud ettevõtmised: Eesti Rahva Muuseumis valmib sel suvel Kratikamber ning uuendused on ootamas ka Rakvere linnust ja Palmse mõisa. Sarnaselt Palmse mõisale planeerib ka KUMU kiirendi toetuse toel uut ja paremat külastajateekonda, Lennusadamal on käimasolevate uuenduste osana plaanis parandada ka ligipääsetavust.

Loe rohkem:  Otse kell 11: Pärnus toimub muuseumide aastaauhindade konverents ja gala | Muuseumid

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum tegeleb Tartu 2024 raames Soome külalistele suunatud turundustegevustega ning Tartus hakkab külaliste tähelepanu püüdma ka Tartu Ülikooli muuseum oma uue näitusega “Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest.” Eesti Tervisemuuseum soovib Lõuna-Eesti kogukonnale lähemal olla ning uurib võimalust avada Tartus terviseteemaline hariduskeskus. 

Kokkuvõttes on muuseumide kiirendi programm olnud väga edukas, jagades üle 900 000 euro väärtuses toetusi erinevatele muuseumidele üle Eesti. See on võimaldanud mitmetel muuseumidel arendada oma näitusi, kollektsioone ja haridusprogramme ning jõuda uue sihtrühmani. Toetuste abil on muuseumid suutnud tugevdada oma positsiooni kultuurimaastikul ja pakkuda külastajatele veelgi rikkalikumaid kultuurikogemusi. Programm on kahtlemata oluline samm Eesti muuseumide arengus ning aitab kaasa kultuuripärandi säilitamisele ja tutvustamisele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga