Mustvee vald sulgeb Peipsi gümnaasiumi | Eesti

2286399hec0at24

Tension is rising in Mustvee vald as the decision to close Peipsi gümnaasiumi, a prominent high school in the region, is met with strong opposition from the community. Parents, students, and teachers are joining forces to fight against the closure, citing the school’s long history of academic excellence and strong sense of community. As the battle intensifies, the future of Peipsi gümnaasiumi hangs in the balance, leaving many wondering what will become of the cherished institution.

Mustvee vallavolikogu võttis vastu otsuse sulgeda Peipsi gümnaasium, mis on seni piirkonna ainus venekeelse õppega keskkool. Senised Mustvee gümnaasiumi õpilased peaksid sügisest hakkama käima 25 kilomeetri kaugusel Avinurme gümnaasiumis.

Peipsi gümnaasium, kunagise nimega Mustvee vene gümnaasium on aasta-aastalt jäänud järjest tühjemaks. Praegu õpib seal kokku 133 õpilast, gümnaasiumiastmes neist aga vaid 22.

Gümnaasiumiastme kaotamise poolt hääletas kolmapäeval 12 ja vastu seitse vallavolinikku. Pingelise õhkkonnaga koosolekut jälgis ka paarkümmend lapsevanemat.

“Ma olen üsna hämmingus, et vald otsustas minna hävitamise teed. Neil on oluliselt palju puudusi, seaduserikkumisi ja vastuolusid. Nad lihtsalt panid silmad kinni ja sõitsid kohalikust rahvast üle. Me kindlasti pöördume selle asjaga kohtusse, sellist omavoli ei tohi lubada,” sõnas lapsevanem Anatoli Golts.

Suletava kooli põhikooliosas on õppekeel vene keel, alates 10. klassist õpitakse 60 protsenti eesti keeles ja 40 protsenti vene keeles. 1. kuni 9. klass plaanitakse suunata lähedalolevasse Mustvee kooli ning neljas kooliaste liidetakse Avinurme gümnaasiumiga. Mõlemad on täiesti eestikeelsed koolid.

“Need eestikeelsed lapsed, kes täna on, ei tule ju Mustveesse õppima, sest täna see õpe on ikkagi osaliselt venekeelne. Me oleme ikkagi Eesti riigis ja meil on eestikeelne õppekava,” ütles Mustvee vallavanem Indrek Kullam.

Loe rohkem:  "Esimese stuudio" debatt: Eesti kaitsekulud peaks tõstma kuni viie protsendini | Eesti

“Me saame aru, et lapsed peavad õppima eesti keelt, aga mitte nii, et panna neid kohe erinevatesse tingimustesse. Eesti keelt kõnelev laps, kellel on eesti keel emakeel, tal pole probleemi. Aga kui laps on venekeelne ja hakata tal päevapealt reguleerima nii, et ta ei saagi aru, mida ta õpib, see on karm. See ei saa eksisteerida,” kommenteeris Golts.

Vald lubab Mustvee venekeelsetele lastele pakkuda ka üleminekuperioodi.

“Mis puudutab põhikooliosa, seal me pakume sügisest paralleelklassides võimalust saada õpet ka emakeeles, et lapsed ikkagi hakkama saaksid. Ja 10. klass, kes alustama peaks, nende puhul on valikud palju suuremad, kas nad siis alustavad siin, Avinurme gümnaasiumis, või leiavad mõne jõukohasema kooli,” ütles Kullam.

Volikogu sõnavõttudes tõdeti, et Mustvee haridusreformi otsused oleksid pidanud toimuma palju varem. Ka Peipsi gümnaasiumi direktori sõnul oli otsus vajalik.

“Otsus on parem kui otsustamatus. Mustvees on gümnaasiumihariduse aeg mööda lastud. Siin volikogus oli ka juttu, et mõned otsused on pisut hiljaks jäetud. See on üks nendest. Siin oli ka erinevaid võimalusi gümnaasiumiharidust arendada, aga otsus tehti mitu aega tagasi, nii et tänaseks on see rong läinud,” ütles Peipsi gümnaasiumi ja Mustvee kooli direktor Riina Koolmeister.

Kuigi Mustvee valla otsus sulgeda Peipsi gümnaasium on pettumust valmistav, tuleb mõista, et haridusmaastik muutub pidevalt ning vahel tuleb teha raskeid otsuseid. Oluline on jätkata oma haridustee järgimist ning leida uusi võimalusi ja väljakutseid. Kogukond peaks üheskoos tegutsema, et leida lahendusi haridusprobleemidele ning toetada üksteist sel raskel ajal. Loodame, et tulevik toob kaasa uusi ja paremaid võimalusi hariduse saamiseks Mustvee vallas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga