Mehhiko president pakkus välja ulatusliku põhiseadusreformi | Välismaa

2246616ha80ft24

Tere tulemast, kallid kaasmaalased! Mehhiko president on pakkunud välja ulatusliku põhiseadusreformi, mis võib mõjutada oluliselt meie naabrite poliitilist maastikku. Sellel võib olla suur mõju ka meile, seega on oluline olla kursis selle arengutega. Kuidas see võiks mõjutada meie majandust, poliitikat ja rahvusvahelisi suhteid? Kas see loob uusi võimalusi või seab meile uusi piiranguid? Liitu meiega, et uurida ja arutada seda põnevat teemat! Koos saame paremini mõista, kuidas see võiks mõjutada meie riiki ja rahvast.

Mehhiko president Andres Manuel Lopez Obrador avalikustas 20 ulatuslikku põhiseaduse muudatusettepanekut. Kuna presidenti toetavatel erakondadel pole muudatuste vastuvõtmiseks vajalikku kahekolmandikulist parlamendienamust, kujunevad need juunis peetavate üldvalimiste kampaania oluliseks osaks.

Ettepanekute seas on ülemkohtu kohtunike otsevalimised, parlamendisaadikute arvu jõuline kärpimine ja erakondade ja valimiskampaaniate kulutuste piiramine.

Samuti soovib Mehhiko president, et põhiseadusega tagataks kõikidele pensionäridele viimase palgaga võrdse pensioni suuruse. Lisaks soovitakse sätestada põhiseaduses miinimumpalga inflatsioonist kiiremat kasvu ja suurendada vaeste perede laste õppetoetusi.

Mitu ettepanekut puutuvad keskkonnakaitsesse. Muuhulgas soovitakse põhiseadusega keelata kildagaasi kaevandamine ja avakaevandamine ning piirata vee kasutamist tööstuslikel eesmärkidel.

Lopez Obrador teatas, et need reformid pööraksid tagasi tema “neoliberaalsete” eelkäijate poliitikad, kes olevat teinud kõike ainult kasumi teenimise nimel. Presidendi sõnul on reformi eesmärgiks riigi suunda muuta ning panna riik teenima inimeste huve.

Presidendi erakonnal Morena pole põhiseaduse muutmiseks vajalikku kahekolmandikulist häälteenamust, mistõttu saab tema algatust pidada ettevalmistuseks juunis toimuvateks presidendivalimisteks.

Kuigi Lopez Obrador ei saa uueks ametiajaks kandideerida, naudib tema erakonna kandidaat Cluadia Steinbaum kõrget toetust küsitlustes.

Steinbaum, kes on varem pidanud riigi pealinna México linnapea ametikohta, juhib oma lähima rivaali Xochitl Galveze ees 16 protsendipunktiga, selgub Mehhiko finantsajalehe El Financiero jaanuarikuisest küsitlusest. Steinbaum on juba lubanud toetada Lopez Obradori ettepanekuid.

Loe rohkem:  Sõja 708. päev: Ukraina lasi põhja Vene raketikaatri Krimmi lähedal | Välismaa

“See on poliitiline testament. [See on] kontroll oma liikumise ja oma pärija üle, see on tugev ideoloogiline sõnum tema erakonna sees,” ütles Mehhiko analüütik Sabino Bastidas.

Lopez Obrador võitis 2018. aasta presidendivalimised tänu eliidivastasele valimiskampaaniale. Tegemist oli tema kolmanda katsega presidendiks saada.

Presidendina kärpis Lopez Obrador oluliselt ametnike arvu, suurendas sõjaväe volitusi ka majandussfääris, suurendas sotsiaalkaitsekulutusi ja tõstis miinimumpalka. Mehhiko elanike toetus presidendile püsib ka tema ametiaja lõpus kõrgel 55 protsendi tasemel.

Samas kritiseeris Lopez Obrador teravalt opositsiooni, meediat ja põhiseaduslikke organeid, kes püüdsid tema eesmärkide elluviimist takistada.

Näiteks tunnistas Mehhiko Ülemkohus mitmed presidendi reformid põhiseadusvastasteks, mistõttu sattuski kohus Lopez Obradori ja tema toetajate kriitika alla.

Lopez Obradori pärijal presidendi ametikohal tuleb seista silmitsi riigi kehva rahandusliku seisu ja kasvava organiseeritud kuritegevusega.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Mehhiko presidendi plaan ulatuslikuks põhiseadusreformiks on tekitanud palju arutelu nii Mehhikos kui ka välismaal. Kuigi mõned toetavad reforme ja näevad selles võimalust riigi poliitilise süsteemi parandamiseks, on ka neid, kes kardavad, et sellised muudatused võivad kaasa tuua ebastabiilsust ja segadust. Oluline on jälgida, kuidas see protsess edasi areneb ja milliseid muutusi see kaasa toob Mehhiko poliitilises maastikus. Uuendused võivad aidata kaasa riigi arengule, kuid nende mõju tuleb hoolikalt jälgida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga