Marika Lõoke: minu jaoks on kõige põhilisem see, et majad püsiksid ajas | Arhitektuur

1707741191 2252106hd2f2t24

Tere tulemast Eestisse! Marika Lõoke on silmapaistev Eesti arhitekt, kes on pühendunud sellele, et tema kavandatud majad kestaksid aastaid. Tema töödes peegelduvad nii innovatiivsus kui ka pühendumus traditsioonilise arhitektuuri säilitamisele. Lõoke usub, et hoone põhieesmärk on püsimine ajas ning seetõttu keskendub ta detailidele ja materjalide valikule, et tagada ehitiste vastupidavus ja esteetiline ilu. Tema teosed on jätnud jälje Eesti arhitektuurimaastikule ning on eeskujuks tulevastele põlvkondadele.

Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali elutööpreemia pälvisid arhitektid Marika Lõoke ja Jüri Okas. Lõoke ütles ETV erisaates, et loodetavasti hoitakse ka edaspidi linnaruumi ja ei püüta seda üksteise võidu üle trumbata.

Marika Lõoke ütles, et tema peab Jüri Okast enda õpetajaks. “Jüri kui kunstnik, kui ülimalt andekas inimene,” lisas ta. Mõttekaaslus viis arhitektuuribüroo Okas ja Lõoke sünnini. Jüri Okas tõi välja, et esialgu tegelesid nad ajalehekioskite ja muude väiksemate asjadega. “Suurem objekt oli taasiseseisvunud Eestis Forekspank Narva maanteel.”

“Delta Plaza on üks väga hea näide, mille kohta kirjutati, et see on mittemidagiütlev, aga see peabki olema, see on minimalism, seal ei peagi palju lobisema,” rõhutas Okas ja lisas, et kui linnaruumi vaadata, siis võib võrrelda seda seltskonnaga, et silma võib paista kas lärmist üle karjudes või vait olles. “Me oleme siiamaani üritanud pigem vaikida.”

Lõoke rõhutas, et tema jaoks on olnud kõige põhilisem see, et majad püsiksid ajas. “Et ei oleks ka aastate pärast neid piinlik vaadata,” tõdes ta ja lisas, et loodetavasti linnaruumi hoitakse ja ei püüta seda üksteise võidu üle trumbata.

Kokkuvõttes võib öelda, et Marika Lõoke arhitektuurilised vaated on keskendunud hoone kestvusele ja ajaloolisele säilimisele. Tema töödes peegeldub põhjalik mõistmine hoone materjalidest ja konstruktsioonidest ning nende vastupidavusest ajas. Lõoke näeb arhitektuuris rohkem kui lihtsalt kaasaegset visuaalset ilu, vaid pigem keskendub ajatutele ja kvaliteetsetele ehituslahendustele. Tema püüdlus on tagada, et hooned püsiksid ajas ja oleksid ka tulevastele põlvkondadele kasutuskõlblikud. Tema pühendumus ajaloolise väärtuse säilitamisele ja praktilisele kestvusele muudab ta oluliseks mõtlejaks Eesti arhitektuurimaastikul.

Loe rohkem:  Triin Reidla: geriljarestaureerimine liidab kogukondi ja rikastab maaelu | Arhitektuur

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga