Maamaksu koguneb tänavu mullusest vähem | Eesti

1028424h7853t24

Tere tulemast Eestisse! Tänavu on palju räägitud maamaksust ja selle vähenemisest võrreldes eelmise aastaga. Maamaks on oluline osa kohaliku omavalitsuse eelarvest ning selle mõju ulatub kogu riigi majandusse. Kuigi mõned võivad olla mures maamaksu vähenemise pärast, näitab see ka majanduse tugevust ja stabiilsust. Eesti on põnev ja dünaamiline riik, kus poliitilised otsused mõjutavad otseselt kogukonna elu. Tutvuge lähemalt selle teemaga ning saage osa Eesti ühiskonna kiiretest muutustest.

Maksu- ja tolliamet (MTA) saadab tänavu välja 442 000 maamaksu teadet summas 58,8 miljonit eurot, mida on vähem kui aasta varem.

MTA maamaksu teenuse juht Riita Parksepp sõnas, et maksusummat mõjutavad tänavu enim maamaksu tõusu piirmäär ehk kaitsemehhanism ja kohalike omavalitsuste kehtestatud maksumäärade toomine varasemaga võrreldes oluliselt allapoole.

“Kuigi maa väärtus Eestis on võrreldes viimase hindamisega 8,3 korda tõusnud, maamaksuga kogutav summa ei kasvanud. Maamaksu maksab küll senisest rohkem inimesi, kuid kokku kogutakse varasemaga võrreldes väiksem summa,” ütles Parksepp.

2023. aastal saadeti välja 398 000 maksuteadet kogusummas 59,14 miljonit eurot.

Kogusumma väheneb tänavu põhjusel, et seadusega vähendati maksimaalseid maksumäärasid, mida kohalikud omavalitsused saavad seada ja hinnašoki vältimiseks lisati ka nn kaitsemehhanism – 10-protsendiline (või 5-eurone) maamaksu tõusu piirmäär.

Kaitsemehhanismi rakendatakse siis, kui katastriüksuse maamaksusumma (enne maksuvabastusi ja -soodustusi) on eelmise perioodi maamaksusummast üle kümne protsendi suurem. Kui katastriüksusel on maksuvabastusi või -soodustusi, võib 2024. aastal maamaks erineda eelmisest aastast rohkem kui kümme protsenti. Tänavu säilivad kõik senised maksuvabastused ja -soodustused.

Maksuteated jõuavad inimesteni veebruarikuu jooksul e-kirja, telefoni lühisõnumi või posti teel. Teatega on võimalik juba praegu tutvuda ja maamaks ka tasuda MTA e-teenuste keskkonnas.

Loe rohkem:  "Aktuaalne kaamera": pealtvaatajate muljed paraadist | Eesti

Kuni 64-eurone maamaks mistahes kohaliku omavalitsuse üksuses asuvalt maalt tuleb tasuda ühekorraga 1. aprilliks. Maamaksust, mis ületab 64 eurot, peab tasuma 1. aprilliks vähemalt pool, kuid mitte vähem kui 64 eurot. Ülejäänud osa maamaksust saab tasuda hiljemalt 1. oktoobriks.

Maamaks on maamaksuseadusega kehtestatud riiklik maks, millega maksustatakse Eestis kogu maa ja mis laekub täies ulatuses kohaliku omavalitsuse eelarvesse.

Kokkuvõtteks võib öelda, et maamaksu kogunemine on sel aastal vähenenud võrreldes eelmisega. See võib olla tingitud majanduslikust olukorrast või muutustest maamaksu seadustes. Oluline on jälgida, kuidas see mõjutab kohalikke omavalitsusi ja nende eelarveid. Samuti tuleb jälgida, kas see trend jätkub ka tulevikus ja millised meetmed võetakse selle trendi vastupidiseks pööramiseks. Kohalikud omavalitsused ja maamaksu maksumaksjad peaksid jätkama olukorra jälgimist ja vajadusel kohandama oma eelarveid vastavalt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga