London survestab Berliini saatma Ukrainale kaugmaarakette Taurus | Välismaa

2290017hf10at24

London on otsustanud saata Berliinile Ukrainale kaugmaaraketid Taurus, kuna Ukraina vajab kiiret ja tõhusat kaitset Vene agressiooni vastu. See otsus näitab läänemaade solidaarsust ja valmisolekut toetada Ukrainat rasketel aegadel. Berliin on kiiresti reageerinud ja lubanud raketid Ukrainale edasi saata, et tagada nende turvalisus ja julgeolek. See samm võib olla märgiks tulevastest tihedamatest koostöösidemetest Euroopa Liidu ja Ukraina vahel ning tugevdada demokraatlikke väärtusi piirkonnas.

Briti valitsus on korduvalt kutsunud Olaf Scholzi juhitud Saksa valitsust saatma Ukrainale kaugmaarakette Taurus, ometi ei soovi Scholz sellist sammu astuda.

Kõrged Briti ametnikud on korduvalt seletanud eravestlustes oma Saksa kolleegidele, et Ukraina vajab kaugmaarakette Taurus, ütlesid Bloombergile asjaga kursis olevad isikud. Samuti pakkus London Berliinile lahenduse, mille raames saadaks Ühendkuningriik Ukrainale senisest rohkem rakette Storm Shadow ning Saksamaa annaks Ühendkuningriigile laovarude taastamiseks rakette Taurus. Ometi pole Berliin ka sellise ettepanekuga nõustunud.

Ühe anonüümseks jääda soovinud Briti ametniku sõnul peaks Saksamaa lõpetama vabanduste otsimise.

“Scholzi käitumine on näidanud, et Euroopa julgeoleku vaatevinklist on ta vale mees valel töökohal ja valel ajal,” ütles Briti endine kaitseminister Ben Wallace neljapäeval väljaandele Evening Standard.

Kuigi ka Saksa parlamendi alamkoda Bundestag võttis hiljuti vastu otsuse, mis kutsub valitsust üles saatma Ukrainale kaugmaaraketid, keeldub Scholz seda tegemast, väites, et selline käik muudaks Saksamaad sõdivaks osapooleks.

“[Taurus] on relv 500-kilomeetrilise laskeulatusega, mis, vale kasutamise puhul, võib tabada sihtmärke Moskvas. Me peame tegema kindlaks, et me teame, mida see tabab,” ütles Scholz neljapäeval, lisades, et ainus viis Tauruste kasutamisele piirangute seadmiseks oleks Saksa sõdurite saatmine Ukrainasse, kes juhtiks rakettide kasutamist.

Scholzi kommentaarid suurendasid pingeid Berliini ja Londoni vahel. Kuna Ühendkuningriik ja Prantsusmaa on juba saatnud Ukrainale kaugmaaraketid, tähendaks see Scholzi sõnul, justkui Briti ja Prantsuse sõdurid viibiksid Ukrainas.

Loe rohkem:  USA kaitseminister sai haiglast välja | Välismaa

“Mida britid ja prantslased teevad sihtmärkide kontrolli osas, seda pole võimalik teha Saksamaal,” ütles Scholz esmaspäeval.

Mitmed Briti parlamendisaadikud kritiseerisid teravalt Scholzi sõnavõttu.

“Scholzi kommnetaarid on valed, vastutustundetud ja laks näkku liitlastele. Scholz peaks andma Taurused ning lõpetama Euroopa julgeoleku tagasihoidmise,” kirjutas sotsiaalmeediavõrgustikus X Briti parlamendi alamkoja välisasjade komisjoni juht Alicia Kearns.

Scholzi erakonnakaaslasest Bundestagi välisasjade komisjoni liige Nils Schmid ütles aga, et Saksa kantsleri kommentaar Briti sõdurite tegevuse kohta Ukrainas viitas ainult avalikult kättesaadavale informatsioonile.

Lisaks nimetas Schmid Briti parlamendisaadikute reaktsiooni ülespuhutuks. Tema arvates viib vaidlus kaugmaarakettide üle tähelepanu eemale Ukraina tarbeks laskemoona soetamiselt.

“Tegelikult on koostöö Briti ja Saksa valitsuse vahel olnud Ukraina aitamisel hea,” ütles Schmid.

Overall, the decision by London to pressure Berlin to send long-range missiles to Ukraine is a significant development in the ongoing conflict in the region. It demonstrates a strong display of support for Ukraine and a willingness to take concrete actions to help defend its sovereignty. The move also highlights the growing tensions and alliances forming within Europe in response to the ongoing crisis. It remains to be seen how this decision will impact the situation on the ground in Ukraine and the broader geopolitical landscape.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga