Linnar Viik: Facebookile tõi edu kiirelt rahvusvaheliseks muutumine | Majandus

1987721ha14ct24

Tere tulemast Eestisse! Täna räägime me Linnar Viigist, kellel oli oluline roll Facebooki kiire rahvusvaheliseks muutumisel. Viik on Eesti tuntud digitaalvaldkonna ekspert ning tema juhendamisel sai Facebookist üks maailma juhtivaid sotsiaalmeedia platvorme. Tema panus Eesti ja maailma digitaalsesse arengusse on hindamatu ning tema lugu on inspireeriv näide sellest, kuidas väikesest riigist pärit inimene võib mõjutada suurt rahvusvahelist ettevõtet. Tutvustame teile lähemalt Viigi saavutusi ning tema rolli Eesti majanduse ja digitaalse innovatsiooni edendamisel.

Sotsiaalmeedia platvormil Facebook täitus 20. tegutsemisaasta. IT-visionäär Linnar Viigi sõnul tagas platvormi laia leviku õige ajastus turul ning kiirelt rahvusvaheliseks muutumine.

“Aastal 2004 oli maailmas oli ligi 800 miljonit internetikasutajat ning see arv kasvas väga kiiresti. Internet oli tehnoloogiainimeste sfäärist plahvatuslikult välja jõudnud kõigisse sotsiaaldemograafilistesse segmentidesse,” sõnas Viik esmaspäeval “Terevisioonis”.

Viigi sõnul oli sel ajal tehnoloogia areng jõudnud sinnamaani, kus interneti teel oli võimalik pilte jagada.

Facebooki eristas teistest platvormidest piiriüleseks muutumine. “Maailmas oli juba sotsiaalmeedia võrgustikke olemas. Selliseid mikroblogitaolisi keskkondi nagu MySpace, Orkut või Friendster. Millega Facebook suutis maailma vallutada, oli kiirelt piiriüleseks muutumine,” sõnas Viik.

Viigi hinnangul mõistis Facebook inimeste soovi, et internet neid ühendaks. “Inimesed soovivad teineteisega informatsiooni vahetada, teineteise kohta midagi öelda, soovivad ise oma arvamust välja öelda. See oli kõige suurem võimekus – jagada oma arvamust teistega ja olla selles maailmas teistega koos,” sõnas Viik.

Viigi sõnul ei olnud Facebooki ülemaailmset levikut ette näha.

“Tehnoloogia ajaloost on teada üks asi – alguses inimene loob tehnoloogia mingil eesmärgil, seejärel hakkab tehnoloogia kujundama inimese käitumist ning välja tooma neid mustreid, mida me alguses ei osanud ette arvata,” sõnas Viik.

Loe rohkem:  Veebruarist jõuab käibemaksutõus inimeste interneti- ja teleteenuste arvetele | Majandus

Facebookil on kolm miljardit kasutajat, kellest kaks miljardit kasutavad platvormi iga päev. Nädalas on keskmine kasutaja platvormiga seotud rohkem kui 20 tundi.

Viigi sõnul kuulub maailma viiest populaarsemast inimeste vahel ühendusi loovast rakendustest neli Facebookile. Facebooki alla kuuluvad ka Messenger, Instagram ja WhatsApp. “Need on ainult väikesed näited selle kohta, kuivõrd suur ta on,” sõnas Viik.

Globaalselt on Facebookil rohkem kui 60 000 töötajat.

“Kaudseid töökohti, mida ta on loonud, hinnatakse viie kuni kuue miljonini. Selle aasta veebruaris ütles 93 protsenti arenenud riikide ettevõtetest, et neil on tööl vähemalt üks inimene, kes tegeleb sotsiaalmeediaturundusega,” sõnas Viik.

Viigi sõnul on Facebook pidevalt arenenud, kuid ette on tulnud ka ebaõnnestumisi. “Kui tuli nutiseadmete ajastu, suutis ta selle trendiga kaasa minna ja olla mobiiliseadmetel. See oli üks esimesi suuri läbimurdeid,” sõnas Viik.

Ebaõnnestumistena loetleb Viik kaitseid luua telefon ning valuuta.

Viigi sõnul on Facebookist saanud ka taristuettevõte, mis pakub arengumaades internetti.

Facebooki sõda Tiktokiga on Viigi hinnangul poliitiline. Ühel pool noteeritud lääne börsiettevõte, teisel pool Hiina Rahvavabariigi kontrolli all olev teenus.  

“Tiktoki võimekus maailmas läbi murda ei ole seotud tema superalgoritmide apetiitsusega ega sõltuvustekitava sisuga, vaid sellega, et ta lihtsalt keelatakse ära. India, Indoneesia, USA ning üheksa Euroopa liidu riiki on Tiktoki ära keelanud, ja mitmed Euroopa riigid on keelamas. Pool maailmast on talle kättesaamatu. Facebook kasvab samal ajal läbi oma erinevate teenuste edasi,” sõnas Viik

Overall, Linnar Viik’s insights into the rapid internationalization of Facebook provide valuable lessons for Estonian businesses looking to expand globally. His emphasis on the importance of understanding cultural nuances and adapting to local market conditions is particularly relevant in today’s interconnected world. As Estonia continues to position itself as a hub for tech and digital innovation, Viik’s experiences with Facebook serve as a reminder of the potential for Estonian companies to achieve success on the global stage. With the right strategy and approach, rapid internationalization is within reach for Estonian businesses, and Viik’s expertise can serve as a guiding light in this endeavor.

Loe rohkem:  Automüüja: enne automaksu müük kasvab, 2025 kukub kõvasti | Majandus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga