Tere tulemast Eestisse, kus lindude mitmekesisus on olnud juba sauruste ajastul! Meie looduse ilu ja rikkalikult erinevad linnuliigid on pakkunud imetlust ja huvi aastasadu. Alates laulvatest ööbikutest kuni uhketeni merikotkasteni, on Eesti lindude elupaikade rohkus andnud neile võimaluse areneda ja kohaneda. Avastage meie maalilisi metsi, rannikulinde ja sooalasid ning saage osa meie ainulaadsest linnuriigist. Tule ja avasta metsik Eesti loodus ning selle imelised linnud!
Linnud, kellest mõnedki juba mõnikord akna taga säutsatavad, põlvnevad kunagi meie planeeti ilmestanud hiidsisalikest ehk dinosaurustest.
Värskest rahvusvahelisest teadusuuringust nähtub, et lindude tänapäevasele hämmastavale mitmekesisusele sai alus pandud juba ammu enne seda, kui saurused ise, arvatavasti võimsast asteroidilöögist vallandunud globaalkatastroofis hukka said.
Shaoyuan Wu Hiinas Xuzhous asuvast Jiangsu Normaalülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid enam kui saja tänapäeval elava linnuliigi genoomi ja koostasid saadud andmete alusel suurema osa lindude suure täpsusega põlvnemispuu.
Sellele suurele puule paigutunud suur linnurühm, Neoaves hõlmab 95 protsenti kõigist tänastest linnuliikidest; sellest väljapoole jääb vaid kaks rühma, millest ühte esindavad näiteks kanad, kalkunid, pardid ja faasanid, teist aga jaanalinnud, emud, kiivid ja kaasuarid.
Seni on teadlased eeldanud, et Neoavese linnurühmas valitsev mitmekesisus hakkas vallale hargnema alles pärast asteroidikatastroofi ja sauruste hukku, nii nagu seda enam-vähem arvatakse ka näiteks imetajate kohta.
Samas aga oli Neoaviste põlvnemispuu jäänud uuringu autorite sõnul kuni nende endi äsjase jõupingutuseni tänapäevaste meetoditega põhjalikult üle vaatamata.
Wu ja ta kaaslased vaatasid üle 124 linnuliigi genoomi ja kõrvutasid neis enam kui 25 tuhandet kohta ehk lookust.
Kõrvutuse põhjal joonistunud põlvnemispuu oksi pidi ajas tagasi minnes jõuame ühise tüveni umbes 130 miljoni aasta kauguses minevikus. Siis harunesid Neoavised kahte ossa, millest ühte suundusid peamiselt tänaste maismaalindude, teise peamiselt tänaste veelindude esivanemad.
Sauruste ajastu järel on Neoavese linnurühma mitmekesistumine kulgenud uuringu järgi üsna ühtlases tempos.
Kõigest sellest kirjutavad Wu ja kaasautorid lähemalt Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Kokkuvõttes võib öelda, et lindude mitmekesisus sai alguse juba sauruste ajal ning sellest ajast alates on linnud kohanenud erinevatele keskkonnatingimustele ja arenenud erinevateks liikideks. Eestis on lindude mitmekesisus erakordselt rikkalik, tänu erinevatele elupaikadele, sealhulgas metsadele, rabadetele ja rannikualadele. Oluline on säilitada nende elupaikade mitmekesisus ning teha jõupingutusi selleks, et kaitsta ohustatud liike ja tagada lindude mitmekesisuse jätkuv säilimine tulevastele põlvkondadele. Loodame, et inimesed jätkuvalt hoolitsevad meie lindude mitmekesisuse eest ja teevad koostööd selle säilitamiseks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus