Lielvarde sõjalennuväli Lätis sai kolmandaks NATO õhuturbe baasiks Balti riikides | Välismaa

2292357h2960t24

Tere tulemast Lielvarde sõjalennuväljale Lätis – nüüdsest kolmas NATO õhuturbe baas Balti riikides. See oluline sõjalennuväli pakub turvalisust ja kaitset Eesti, Läti ja Leedu õhuruumile ning tugevdab NATO kohalolekut selles piirkonnas. Uus baas toob kaasa ka suurema koostöö NATO liitlastega ning tõstab regiooni kaitsevõimet. Lielvarde sõjalennuväli on tähtis samm Balti riikide julgeoleku tagamisel ning vastupanuvõime suurendamisel välismõjutustele.

Lätis asuv Lielvarde sõjalennuväli sai reedel, 1. märtsil, kolmandaks NATO baasiks, kus hakkavad paiknema Eesti, Läti ja Leedu kohal NATO õhuturbemissiooni läbi viivad liitlaste hävitajad. Lielvarde baas sai NATO hävitajate uueks asupaigaks, kuna Ämari lennubaas Eestis läheb remonti.

Laupäeval toimunud tseremoonial Läti, Kanada, Eesti, Saksamaa, Leedu, Poola, Hispaania, Ameerika Ühendriikide ja NATO esindajate osalusel sai baas ametlikult NATO piirkondliku õhuturbeteenistuse rolli. Seoses aasta lõpuni kestvate raja- ja infrastruktuuritöödega Ämari lennubaasis lõi Läti tihedas koostöös Eesti ja Saksamaaga Lielvārdes struktuursed tingimused ööpäevaringseks NATO kiirreageerimisvalmiduseks. Kuni novembrini täidab seda missiooni Saksa Eurofighteri üksus, teatas NATO pressiteenistus.

Saksamaal Uedemis asuva NATO kombineeritud õhuoperatsioonide keskuse (CAOC) inspekteerimisrühm, mis vastutab alliansi õhuturbe järelevalve eest kogu Põhja-Euroopas, kinnitas ametlikult, et juhtimis- ja kontrolliprotsess on Lielvārdes nõutaval tasemel alates esimesest hoiatusest kuni stardi ja missiooni lõpparuande esitamiseni.

“See on Läti ja NATO jaoks meeldejääv päev. Esimest korda teostatakse NATO õhuturbetegevust Lielvārde lennubaasist,” ütles Läti kaitseminister Andris Sprūds. “Oleme tänulikud kõigile liitlastele, kes on panustanud oma jõududega NATO õhuruumi ja meie inimeste kaitsmise missioonile. Õhudomeen on liitlaste heidutus- ja kaitsetegevuseks hädavajalik. Võimalus täita missiooni mitmest kohast näitab selgelt, et NATO integreeritud õhu- ja raketitõrje on meie õhuruumi kaitsmisel kiire ja usaldusväärne,” lisas ta.

Loe rohkem:  ERR Poolas: uuel valitsusel on muutuste läbiviimiseks vähe häid võimalusi | Välismaa

“Peaaegu 20 aastat – alates Eesti, Läti ja Leedu NATO-ga liitumisest 2004. aastal – on Balti riigid olnud kollektiivkaitse osa ja see missioon on nüüdseks jõudnud ka Lielvārdesse, mis tähendab, et NATO-l on kolm operatsioonibaasi: üks igas Balti liitlasriigis,” ütles CAOC Uedemi komandör, kindralmajor Harold van Pee. “Nii Läti kui ka Saksamaa on teinud silmapaistvat tööd lennubaasi õigeaegseks ettevalmistamisel hävitajate tööle asumiseks, nagu näitas eile, kui Saksa üksus suutis teha oma esimese häirerünnak mõne tunni pärast esimest ametlikku staatust. ” lisas ta, viidates esimesele sakslaste õhkutõusmisele Lielvārdest, et fikseerida Vene sõjalennukite ülelend Läänemere kohal.

Tseremoonial osalenud Läti õhuväe ülem kolonel Viesturs Masulis ütles, et NATO Balti õhuturbemissioonil on otsustav rolli võimalike ohtude tõrjumisel, õhuruumi terviklikkuse kaitsmisel ja piirkonna stabiilsuse edendamisel.

Lielvārde lennubaasi kasutuselevõtmine võimaldab NATO-l jätkata kahest lennubaasist tegutsemist piirkonna õhuturbe tagamiseks. Vahepeal paigutatakse Ämari lennubaasi Saksamaa siirdatav juhtimis- ja aruandluskeskus, mis märtsi keskpaigast juuni lõpuni suurendab NATO seire- ja juhtimisvõimet Läänemere piirkonnas. Selle aja jooksul integreeritakse Saksa lennujuhid Eesti, Läti ja Leedu juhtimis- ja aruandluskeskustesse.

In conclusion, the establishment of Lielvarde Air Base in Latvia as the third NATO air policing base in the Baltic states is a significant development for regional security. This demonstrates NATO’s commitment to ensuring the safety and sovereignty of its member states, particularly in the face of increasing threats from Russia. The presence of NATO forces in the Baltics will help to deter potential aggressors and provide a rapid response capability in the event of any security challenges. This newly designated base further strengthens the alliance’s collective defense capabilities in the region and reinforces the bond between NATO allies in the Baltic states.

Loe rohkem:  Rootsi politsei saab voli Gucci pesapallimütsiga inimesi läbi otsida | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga