Leedu presidendi nõunik: Leedu sõdurid võiks tegelda Ukrainas väljaõppega | Välismaa

2285151ha81dt24

Tere tulemast Eestisse! Viimastel päevadel on olnud palju kõneainet Leedu presidendi nõuniku ettepanek, et Leedu sõdurid võiksid osaleda Ukrainas väljaõppel. See samm oleks oluline mitte ainult Leedu, vaid ka kogu Euroopa stabiilsusele. Sellised algatused rõhutavad meie piirkonna olulisust ning vajadust tugevdada Ukraina kaitsevõimet. Kuidas see mõjutab Balti riike ja milline võiks olla Eesti seisukoht selles küsimuses, on teemad, mis pakuvad kindlasti põnevat arutelu meie ühiskonnas.

Leedu ametnikud kaaluvad võimalust saata Leedu sõdurid Ukrainasse, kus nad tegeleks Ukraina sõdurite väljaõppe korraldamisega, ütles Leedu presidendi Gitanas Nauseda nõunik Kestutis Budrys.

Samas lisas Budrys, et Ukraina abistamine relvade ja laskemoonaga jääb hetkel peamiseks prioriteediks, kirjutab Leedu rahvusringhääling LRT.

“Me räägime sellest võimalusest ja me teeme seda üpriski avalikult. On palju üksikasju selle kohta, mis võib juhtuda ning mis tingimustel see juhtuks. Laskemoon on peamine vahend, mida on vaja [saata Ukrainasse] täna ja mida oli vaja saata eile, kuid kõik muu on laual,” ütles Budrys.

Ka Leedu kaitseminister Arvydas Anušauskas rääkis teisipäeval võimalusest saata NATO sõdurid Ukrainasse. Ministri sõnul on Leedu võtnud endale kohustuse korraldada Ukraina sõdurite väljaõpet ning Leedu sõdurid tegelevad Ukraina sõdurite ettevalmistamisega Ühendkuningriigis, Saksamaal ja Leedus.

Budrys lisas, et on palju erinevaid võimalusi väljaõppemissiooni korraldamiseks ning “erinevaid võimalusi arutatakse kogu aeg”.

Leedu poliitikud kommenteerisid Ukrainasse liitlasvägede saatmise võimalust pärast seda, kui Prantsuse president Emmanuel Macron ütles esmaspäeval, et seda ei saa tulevikus välistada.

“Täna pole konsensust maavägede saatmiseks, kuid midagi ei tohi välistada. Me teeme kõik, mis vaja, tagamaks, et Venemaa ei suuda seda sõda võita,” ütles Macron pärast esmaspäeval aset leidnud Euroopa valitsusjuhtide tippkohtumist.

Loe rohkem:  Kiibitootja Intel saab pea 20 miljardit toetust USA valitsuselt | Välismaa

Teisipäeva jooksul jõudsid avalikult välistada sõdurite saatmise Ukrainasse teiste seas Saksamaa, Poola, Tšehhi, Hispaania, Itaalia, Rootsi, Ühendkuningriik ja USA.

Kokkuvõttes võib öelda, et Leedu presidendi nõuniku ettepanek saata Leedu sõdurid Ukrainasse väljaõppele on tekitanud palju arutelu ja pole leidnud üheselt positiivset vastukaja. Kuigi Ukraina konflikt vajab rahumeelse lahenduse leidmist, on paljud mures selle ettepaneku võimalike tagajärgede pärast. Eesti ja teiste Balti riikide jaoks on oluline jälgida olukorda Ukrainas ning toetada rahvusvahelisi jõupingutusi konflikti leevendamiseks. Selles keerulises olukorras on oluline säilitada dialoog ja koostöö naaberriikidega, et tagada piirkonna stabiilsus ja julgeolek.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga