Presidendi nõunik: Leedu sõdurid võiks ukrainlasi kohapeal välja õpetada | Välismaa

2285154h00fft24

Eesti presidendi nõuniku ettepanek, et Leedu sõdurid võiksid Ukrainas välja õpetada, on tekitanud palju arutelu ja huvi. See samm võib aidata tugevdada Ukraina kaitsevõimet ja kaitsta riiki Vene agressiooni eest. Leedu sõdurite kogemus ja teadmised võivad olla hindamatuks ressursiks Ukraina relvajõududele ja aitavad edendada kahe naaberriigi vahelist sõprust ja koostööd. See ettepanek näitab Eesti ja Leedu pühendumust toetada Ukraina iseseisvust ja julgeolekut ning on oluline samm stabiilsuse ja rahu tagamiseks piirkonnas.

Leedu ametnikud kaaluvad võimalust saata Leedu sõdurid Ukrainasse, kus nad tegeleks Ukraina sõdurite väljaõppe korraldamisega, ütles Leedu presidendi Gitanas Nauseda nõunik Kestutis Budrys.

Samas lisas Budrys, et Ukraina abistamine relvade ja laskemoonaga jääb hetkel peamiseks prioriteediks, kirjutab Leedu rahvusringhääling LRT.

“Me räägime sellest võimalusest ja me teeme seda üpriski avalikult. On palju üksikasju selle kohta, mis võib juhtuda ning mis tingimustel see juhtuks. Laskemoon on peamine vahend, mida on vaja [saata Ukrainasse] täna ja mida oli vaja saata eile, kuid kõik muu on laual,” ütles Budrys.

Ka Leedu kaitseminister Arvydas Anušauskas rääkis teisipäeval võimalusest saata NATO sõdurid Ukrainasse. Ministri sõnul on Leedu võtnud endale kohustuse korraldada Ukraina sõdurite väljaõpet ning Leedu sõdurid tegelevad Ukraina sõdurite ettevalmistamisega Ühendkuningriigis, Saksamaal ja Leedus.

Budrys lisas, et on palju erinevaid võimalusi väljaõppemissiooni korraldamiseks ning “erinevaid võimalusi arutatakse kogu aeg”.

Leedu poliitikud kommenteerisid Ukrainasse liitlasvägede saatmise võimalust pärast seda, kui Prantsuse president Emmanuel Macron ütles esmaspäeval, et seda ei saa tulevikus välistada.

“Täna pole konsensust maavägede saatmiseks, kuid midagi ei tohi välistada. Me teeme kõik, mis vaja, tagamaks, et Venemaa ei suuda seda sõda võita,” ütles Macron pärast esmaspäeval aset leidnud Euroopa valitsusjuhtide tippkohtumist.

Loe rohkem:  Diplomaadid tohivad varsti Saudi Araabias klaase kokku lüüa | Välismaa

Teisipäeva jooksul jõudsid avalikult välistada sõdurite saatmise Ukrainasse teiste seas Saksamaa, Poola, Tšehhi, Hispaania, Itaalia, Rootsi, Ühendkuningriik ja USA.

Kokkuvõttes võib öelda, et Leedu sõdurite abistamine Ukrainas on oluline samm nende relvajõudude väljaõppe tugevdamisel ning vastupanuvõime suurendamisel Vene agressioonile. Eesti presidendi nõuniku ettepanek on märk solidaarsusest ja toetusest Ukraina rahvale nende iseseisvuse ja territoriaalse terviklikkuse kaitsmisel. Loodame, et sellised algatused aitavad kaasa rahu ja stabiilsuse taastamisele regioonis ning tugevdavad NATO liitlaste koostööd vastastikuse abi ja toetuse põhimõttel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga