Lavastajadebüüdi teinud Ehrenberg: kõik elus ei pea vaatamiseks väljas olemas | Teater

2228979h6be1t24

Tere tulemast Eesti teatrimaailma! Lavastajadebüüdi teinud Ehrenberg on toonud meile värsket ja unikaalset lähenemist teatrimaailmas. Tema looming innustab meid avardama oma arusaamu sellest, mida teater võib olla. Ehrenbergi teosed kutsuvad meid üles nägema ilu ja sügavust igapäevaelus ning avastama uusi perspektiive maailmale. Tema debüüt lavastajana on väärtuslik panus Eesti teatrikunstile ja pakub vaatajatele võimaluse avastada uusi kogemusi ning mõtteid. Tutvuge tema töödega ja laske end kaasa haarata selle põneva uue talendi loominguga.

Laupäeval esietendub Tallinna Linnateatris Saksa näitekirjaniku Marius von Mayenburgi “Kolemees”, millega teeb lavastajadebüüdi linnateatri näitleja Jan Ehrenberg.

Teist hooaega Tallinna Linnateatris näitlejana töötav Ehrenberg lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 29. lennu 2020. aastal. Ehrenberg sõnas, et soov lavastada tekkis tal juba lavakunstikoolis õppides. “Umbes poolteist aastat tagasi, mil see materjal minuni jõudis, tundus, et nüüd võiks kätt proovida.”

Lavastaja sõnul räägib “Kolemees” targa, aga koleda mehe elust ja väljavaadetest ühiskonnas, mis väärtustab välist fassaadi ja väljapaneku väärtust üha enam.

“See püstitab ka küsimuse, et kui me ühiskonnana liigume sinna poole, kus kõik peab olema nähtav, esitletud, presenteeritud, kas on ka midagi sellist, mis võib inimeses seetõttu kaduma minna: kas inimene suudab sellises keskkonnas üldse eksisteerida?” arutles Ehrenberg, kelle sõnul käsitletakse võrdlemisi tõsiseid teemasid läbi absurdihuumori.

Marius von Mayenburgi näidendeid on varemgi Eestis lavastatud. Noore lavastaja sõnul on von Mayenburg ühiskonnakriitiline näitekirjanik, kes tabab hästi seda, kuidas tänapäeva inimene mõtleb.

Ehrenberg loodab, et lavastus paneb vaatajaid mõtlema, sellele, et kõik meie elus ei pea olema presenteeritud ja vaatamiseks välja pandud. “On võimalik täiesti omaette eksisteerida,” märkis ta. “Olulised ei ole ainult need asjad, mida ma saan Instagrami või sotsiaalmeediasse postitada, vaid ka see, mis teiste eest varjatuks jääb.”

Loe rohkem:  Publiku ette jõuab Rahvusooper Estonia ja Pariisi Opéra Comique'i koostöölavastus | Teater

Kokkuvõttes võib öelda, et lavastajadebüüdi teinud Mart Kangro ja Indrek Sammuliga koostööd teinud noor lavastaja Henry Ehrenberg näitas enda loomingulise potentsiaali. Tema lavastus “Klaus ja Kata” jättis sügava mulje publikule ning tõestas, et elu võib olla ka teatrisaaliväline. Ehrenbergi julge lähenemine teatrikunstile ja oskus siduda erinevaid kunstivorme lubab oodata temalt tulevikus veel mitmeid kaasakiskuvaid etendusi. Loodame näha teda ka tulevikus Eesti teatri arengus olulist rolli mängimas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga