Läti valimiskomisjoni endine juht võib saada korruptsioonisüüdistuse | Välismaa

1292090h778at24

Tere tulemast Eestisse! Viimastel päevadel on Läti valimiskomisjoni endise juhi ümber kerkinud skandaal, kui ta võib saada korruptsiooni süüdistuse. See uudis on tekitanud suurt vastukaja Läti ja rahvusvahelisel tasandil ning tekitanud palju kõneainet. Korruptsioon on ülemaailmne probleem ja sellel on tõsised tagajärjed demokraatiale ja õiglusele. See uudis on heaks meeldetuletuseks, kui oluline on jälgida valitsejate ausust ja ausust, hoidmaks ühiskonda õiglane ja usaldusväärne. Ka Eestis on oluline jälgida, et meie ametnikud ja juhid järgiksid kõrgeid eetilisi standardeid.

Läti korruptsioonitõrjebüroo andis prokuratuurile üle keskvalimiskomisjoni eelarvevahendite varguse juhtumi, millega on seotud kaks praegust ja üks endine keskvalimiskomisjoni töötaja ning üks ettevõtja. Juhtumiga on seotud ka valimiskomisjoni endine juht Kristine Berzina.

Korruptsioonitõrjebüroo teatel laekus piisavalt tõendeid, et infotehnoloogiaettevõtte SOAAR esindaja omastas kahe praeguse ja ühe endise keskvalimiskomisjoni töötaja toel vähemalt 149 920 eurot keskvalimiskomisjoni eelarvevahendeid.

Büroo tõendid näitavad, et ettevõtja astus keskvalimiskomisjoni endise esinaise
Kristine Berzina toel samme tagamaks, et tema IT-ettevõte saaks hankeläbirääkimiste tulemusel õiguse müüa 2021. aasta kohalike omavalitsuste valimisteks juhtimisteabesüsteemi teenuseid.

Uurimine tuvastas, et valimiskomisjonilt tegelikult tegemata töö eest tasu saanud ettevõtja võis hankedokumentides kavandatavate teenuste kohta esitada ebatäpseid andmeid. Keskvalimiskomisjoni töötajad kirjutasid võltsitud dokumentidele alla, mõistes ettevõtja ebaseadusliku tegevuse tagajärgi.

Kohtueelse uurimise käigus ei ilmnenud sellegipoolest asjaolusid, mis seaksid kahtluse alla 2021. aasta valimiste legitiimsuse.

Korruptsioonitõrjebüroo alustas kriminaaluurimist 7. novembril 2022.

Büroo tegi ettepaneku esitada valimiskomisjoni endisele esinaisele süüdistus ametiseisundi raskete tagajärgedega kuritarvitamises, kaasaaitamises suurkelmusele ja ametlike dokumentide võltsimisele, ettevõtjale suurkelmuses ning praegusele keskvalimiskomisjoni töötajatele kelmusele ja ametlike dokumentide võltsimisele kaasaaitamises.

Kummagi keskvalimiskomisjoni töötaja suhtes ennetusmeetmeid ei rakendatud, kuid büroo nende ametikohti ei nimeta.

Loe rohkem:  USA senati delegatsioon eesotsas Chuck Schumeriga on visiidil Ukrainas | Välismaa

Ühtlasi kutsub korruptsioonitõrjebüroo prokuratuuri üles jätkama kohtueelse uurimise käigus alanud sunnimeetmete kohaldamist ettevõtte suhtes, kelle huvides kuriteod toime pandi.

Kriminaalmenetlus alustati veel seitsme isiku suhtes, kuid uurimise käigus nende tegevuses kuriteo tunnuseid ei tuvastatud, mistõttu neid koheldakse tunnistajatena.

Hankejärelevalve büroo veebilehe teabe kohaselt sai ettevõte SOAAR 2021. aasta juunis keskvalimiskomisjoni hanke käigus õiguse sõlmida 275 370 euro väärtuses leping, et teha 2021. aasta valimisteks muudatusi valimiste juhtimise süsteemis, hääletamise ja häälte lugemise tehnilises ning kasutajatoes.

Sama aasta aprillis sai ettevõte õiguse sõlmida 154 802 eurone leping jooksvate muudatuste tegemiseks valimiste juhtimise süsteemis, kandidaatide nimekirjade ja hääletussedelite koostamises ning kasutajate tehnilises toes.

Firmas.lv andmetel kuulub SOAAR võrdsetes osades Leonards Survilole ja Renārs Kadžulisele. 2020. aastal oli ettevõtte käive 1,12 miljonit eurot, kasum – 675 000 eurot. Ettevõtte 2021. aasta tegevuse kohta andmed puuduvad.

Kokkuvõtteks võib öelda, et endine Läti valimiskomisjoni juht võib sattuda korruptsioonisüüdistuse alla, mis tõstab esile korruptsioonivastase võitluse olulisust kogu piirkonnas. See näitab, et õigusriigi põhimõtete järgimine ja korruptsioonivastane võitlus on olulised iga riigi jaoks. Loodame, et Läti võimud suudavad seda juhtumit efektiivselt uurida ja vajadusel vastavad meetmed võtta. Samuti on oluline tõsta teadlikkust korruptsioonist ja selle vastasest võitlusest, et tagada ausad ja usaldusväärsed valimised ning tugevdada demokraatiat kogu regioonis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga