Läti kutsus tagaotsitavate nimekirja tõttu välja Vene ajutise asjuri | Välismaa

2259096h91c5t24

Tervist! Täna vaatame lähemalt Läti otsust kutsuda tagasi Vene ajutine asjur, kuna tema nimi oli kantud tagaotsitavate isikute nimekirja. See samm on tekitanud arutelu nii Lätis kui ka Venemaal ning tõstnud esile pinged kahe riigi vahel. Mis saab edasi? Kuidas mõjutab see kahe riigi suhteid ja diplomaatilisi jõupingutusi? Kas see võib viia veelgi suurema vastasseisu? Jääge meiega ja me uurime lähemalt selle vahejuhtumi tagamaid ning võimalikke tulevikumõjusid.

Teisipäeval selgus, et Venemaa siseministeeriumi tagaotsitavate andmebaasis on kümned Läti poliitikud ja Läti välisministeerium teatas kolmapäeval, et kutsus välja Venemaa saatkonna ajutise asjuri.

13. veebruaril vahendas LSM, et Moskva lisas kümned Läti poliitikud tagaotsitavate nimekirja. 

Nende seas on endine siseminister Marija Golubeva, Läti seimi eelmise koosseisu 59 liiget ja 15 Riia linnavolikogu liiget. Kõik nad on avaldanud toetust punamonumentide eemaldamisele. 

Seetõttu kutsus Läti välisministeerium Venemaa saatkonna ajutise asjuri Oleg Zõkovi nimekirja kohta selgitusi andma, vahendas LSM. 

2022. aasta mais otsustas Läti seim taganeda Venemaaga sõlmitud nõukogudeaegsete mälestusmärkide säilitamise lepingust, mis viis paljude punamonumentide teisaldamiseni avalikust ruumist, sh Riias.

Praeguseks on teada, et 68-st lepingu lõpetamise poolt hääletanud parlamendiliikmest on 59 kuulutatud tagaotsitavaks. Ühtki selle seaduse vastu sõna võtnud erakonna Üksmeel liiget tagaotsitavate nimekirja ei kantud.

Läti välisministeerium teatas veel, et teeb nimekirja osas koostööd ka oma Euroopa Liidu partneritega.

Läti otsustas välja kutsuda Vene ajutise asjuri tagaotsitavate nimekirja tõttu, mis on tugev samm nende enda ja rahvusvahelise õiguskorra kaitseks. See otsus näitab, et Läti on pühendunud koostööle teiste riikidega kuritegude ennetamisel ja tagaotsitavate isikute õigusemõistmisel. Samuti tõstab see esile Läti valitsuse resoluutsust võidelda organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooniga. See samm kinnitab kahe riigi vaheliste suhete tugevust ja vastastikust usaldust, mis on oluline piirkonna stabiilsuse ja julgeoleku jaoks.

Loe rohkem:  Ukraina tulistas alla 33 Vene drooni 37-st | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga