Läti eraldas 200 miljonit eurot õhutõrje tugevdamiseks | Välismaa

2258592h6f54t24

Tere tulemast Eestisse! Viimastel päevadel on Lätis tehtud oluline investeering, eraldades 200 miljonit eurot õhutõrje tugevdamiseks. See uudis on märkimisväärne mitte ainult Läti jaoks, vaid kogu regiooni jaoks. See näitab nende pühendumust oma riigi turvalisusele ning ka koostööle teiste Balti riikidega. Õhutõrje tugevdamine on oluline samm, et tagada kogu piirkonna julgeolek. See investeering mõjutab mitte ainult Lätit, vaid ka meid siin Eestis. See on teema, mida tasub tähelepanelikult jälgida, sest see võib mõjutada ka meie enda julgeolekut.

Läti valitsus eraldas teisipäeval 200 miljonit eurot riigi õhutõrjevõime parandamiseks.

Juba eelmisel aastal teatas Läti valitsus, et see eraldab iga aasta täiendavalt 200 miljonit eurot õhutõrje tugevdamiseks. Eelmise aasta 30. novembril allkirjastas Läti kaitseministeerium 600 miljoni euroni ulatuva lepingu Saksamaa ettevõttega Diehl Defense IRIS-T keskmaa õhutõrjesüsteemi ostmiseks, vahendab Läti rahvusringhääling LSM.

Lepingu järgi alustab Diehl Defence tarneid 2026. aastal ning Läti saab kogu vajaliku varustuse IRIS-T süsteemide kasutamiseks, mis on vajalikud kihilise õhutõrjesüsteemi loomiseks Lätis.

Samuti sõlmis Läti kaitseministeerium 2023. aasta lõpus lepingu USA-ga kuue mitmikraketiheitja HIMARS soetamiseks. HIMARS-e toodab USA ettevõte Lockheed Martin ja Läti peaks saama esimese süsteemi 2027. aastal.

Läti on lisaks sõlminud kokkuleppe USA ettevõtte Raytheoni ja Norra ettevõtte Kongsbergiga laevatõrjerakettide Naval Strike Missile ostmiseks. Ka selle süsteemi tarned algavad 2027. aastal.

Pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse otsustas enamik Euroopa riike suurendama kaitsekulutusi oma julgeoleku paremaks kindlustamiseks. Alles viimastel aastatel ületasid Läti riigikaitsekulutused kahe protsendi piiri sisemajanduse koguproduktist (SKP) ning veel 2014. aastal, kui Venemaa sõjaline sekkumine Ukrainasse algas, kulutas Läti alla ühe protsendi SKP-st riigikaitsele.

Kahe protsendi eesmärki on endale seadnud NATO liikmesriigid. Eesti on antud eesmärki pikka aega täitnud.

Loe rohkem:  Krasnodari krais põleb Rosnefti Tuapse naftarafineerimistehas | Välismaa

Läti otsus eraldada 200 miljonit eurot õhutõrje tugevdamiseks on oluline samm nende riigi julgeoleku tagamisel. See näitab nende pühendumust kaitsevõimekuse suurendamisele ja koostööle teiste riikidega, sealhulgas Eestiga. Selliste investeeringutega saab kindlustada piirkonna stabiilsuse ja kaitsta end võimalike ohtude eest. Samuti julgustab see teisi riike järgima sarnast poliitikat oma kaitsevõimekuse tugevdamisel. Loodame, et see samm aitab kaasa Balti riikide ühisele julgeoleku tagamisele ja tugevdab meie regiooni kaitsevõimet.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga