Kuubalased protestisid elektrikatkestuste ja toidunappuse vastu | Välismaa

2312523h6590t24

Tensions are high in Estonia as Cuban immigrants gather to protest against the frequent power outages and food shortages plaguing their community. The streets are filled with passionate voices demanding their basic needs be met, as frustration mounts over the lack of government support. With signs held high and voices raised in unity, the Cuban protesters are making their demands heard, determined to bring about change in their adopted homeland. The protests serve as a reminder of the struggles faced by immigrants in Estonia, shedding light on the hardships they endure on a daily basis.

Sajad Kuuba suuruselt teise linna Santiago elanikud protestisid pühapäeval elektrikatkestuste ja toidunappuse vastu. Protestile reageeris ka Kuuba autoritaarne president Miguel Diaz-Canel, kes kutsus dialoogile, samal ajal süüdistades protestide õhutamises USA “terroriste”.

Santiagos meelt avaldanud inimesed karjusid “elektrit ja toitu!”, selgub sotsiaalmeedias postitatud videotest. Mõnedes Kuuba piirkondades pole elektrit 18 tundi päevas, kirjutab Euarctiv.

Saareriigis kestab majanduskriis alates koroonapandeemia algusest. Toidu-, ravimite ja kütuse nappus on juba põhjustanud rohkem kui 400 000 kuubalase põgenemist USA-sse.

Diaz-Canel kinnitas sotsiaalmeediaplatvormil X (varem Twitter), et Santiagos toimus tõepoolest meeleavaldus.

“Mitmed inimesed väljendasid oma rahulolematust elektrivarustuse ja toidujagamise olukorraga. Erakonna, riigi ja valitsuse soov on vastata meie inimeste muredele, kuulata, pidada dialoogi ja seletada, et olukorra muutmiseks tehakse palju pingutusi, alati rahulikus õhkkonnas,” ütles Kuuba režiimi juht.

Ühtlasi süüdistas Diaz-Canel edasiste protestide õhutamises USA “terroriste”.

Kuuba riigile kuuluv sotsiaalmeediakonto CubaDebate kirjutas aga, et politsei saabus Santiagosse “olukorra kontrolli alla võtmiseks” ning “vägivalla ennetamiseks”.

USA saatkond Havannas teatas, et see jälgib olukorda Santiagos ja mujal.

Loe rohkem:  NATO Euroopa liitlased: kaitseallianss ei saa olla valikuline | Välismaa

“Kutsume Kuuba valitsust üles austama meeleavaldajate inimõigusi ning vastama Kuuba rahva legitiimsetele vajadustele,” kirjutas saatkond X-is.

Kuuba välisminister Bruno Rodriguez mõistis USA saatkonna kommentaari hukka, süüdistades Washingtoni saareriigi kehvas majanduslikus olukorras.

“USA valitsus, eriti Kuuba saatkond, peab hoiduma sekkumisest riigi siseasjadesse ja ühiskondliku rahulolematuse õhutamisest,” kirjutas Rodriguez X-is.

Valitsusvastased meeleavaldused on Kuubal haruldased, kuid on viimastel aastatel sagenenud. Kuigi 2019. aastal vastu võetud Kuuba põhiseadus sätestab õigust meelt avaldada, pole valitseva kommunistliku partei kontrolli all olev parlament antud õiguse kasutamise sisu määratlevat eelnõu vastu võtnud.

Inimõigusi kaitsvad organisatsioonid, Euroopa Liit ja USA kritiseerisid Kuuba vastust 2021. aasta juulis aset leidnud ulatuslikele meeleavaldustele kui karmikäelist ja repressiivset.

Kuigi elektrikatkestused ja toidunappus on viimastel aastatel olnud Kuubal pidev mure, protestid nende vastu näitavad, et inimesed ei ole valmis enam vaikides kannatama. Kuubalased nõuavad paremat elukvaliteeti ja valitsuselt adekvaatseid lahendusi nende probleemide lahendamiseks. See näitab, et rahvas on muutusteks valmis ning valitsus peab hakkama kuulama ja tegutsema, et tagada oma kodanike heaolu ja turvatunne. Tulevikus on oluline jälgida Kuuba olukorda ning tugevdada rahvusvahelist solidaarsust nende võitluses parema tuleviku nimel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga