Kõrghariduseta haridusminister on favoriit Iiri peaministri ametikohale | Välismaa

2318223he58ft24

Eestis on puhkenud suur skandaal seoses haridusministri kompetentsusega, sest selgus, et ta on kõrghariduseta. See uudis on šokeerinud paljusid ja tekitanud küsimuse, kas selline isik peaks juhtima riigi haridussüsteemi. Samal ajal aga on ta saamas Iiri peaministri ametikohale favoriidiks. See vastuolu on kergitanud kulmu nii poliitikute kui ka kodanike seas ning tõstatanud arutelu hariduse tähtsusest valitsusametis.

Iirimaa kõrgharidusminister Simon Harris on selgeks favoriidiks Iiri järgmise peaministri ametikohale pärast seda, kui kõik tema tähtsad erakonnakaaslased teatasid valitseva erakonna juhiks pürgimisest loobumisest. 37-aastane Harris võib seega saada riigi ajaloos noorimaks peaministriks juba aprilli alguses.

Esimest korda Iiri parlamenti 2011. aastal kõigest 24-aastasena valitud Harrise võidukäiku ei suuda väärata ka asjaolu, et tal puudub kõrgharidus. Harris on olnud populaarne mitmekordne minister, pälvides erakonnakaaslaste laialdast heakskiitu: neljapäeva õhtu seisuga avaldas talle toetust erakonna järgmise juhiks ja seega ka peaministrika valitseva paremtsentristliku partei Fine Gael 24 parlamendiliiget ja eurosaadikut 54-st.

Ühtlasi teatasid mitmed teised mainekad Fine Gael ministrid, et nad ei kandideeri erakonna juhiks. Oma loobumisest teatasid muuhulgas ettevõtlusminister Simon Coveney, justiitsminister Helen McEntee, avaliku sektori kulutuste minister ja eurogrupi juht Paschal Donohoe ning sotsiaalkaitseminister Heather Humphreys.

“Kandideerin. Tahan olla järgmine Fine Gaeli juht. Olen valmis panustama ja olen valmis teenima,” ütles neljapäeva õhtul Iiri rahvusringhäälingu RTE eetris Harris.

Ühtlasi tänas Harris erakonnakaaslasi avaldatud toetuse eest, lubades avalikustada oma programmi lähipäevil.

Fine Gaeli pressiesindaja ütles, et isegi kui esmaspäevaks seatud tähtajaks ei esita oma kandidatuuri keegi peale Harrise, peetakse siiski järgmisel nädalal valimisüritusi, et võimaldada kõrgharidusministril tutvustada oma seisukohti valijatele.

Harrist peetakse energiliseks ja tulemuslikuks ministriks. Enne kõrgharidusministriks saamist pidas ta justiits- ja tervishoiuministri portfelle. Poliitiku tervishoiuministriks oleku aeg möödus koroonakriisi saatel ning Harrise tegevust pandeemia ohjeldamisel on Iirimaal laialdaselt kiidetud, kirjutab The Guardian.

Loe rohkem:  USA senat kiitis Ukraina abipaketi heaks | Välismaa

Iirimaal algas ootamatult uue peaministri valimine pärast seda, kui kolmapäeval teatas üllatuslikult oma tagasiastumisest senine peaminister ja Fine Gaeli juht Leo Varadkar.

Varadkar põhjendas oma tagasiastumist isiklike põhjustega ning lubas, et ta ei hakka otsima endale kõrget ametikohta Brüsselis. Siiski nähakse tema tagasiastumise taga naiste õigusi laiendavate põhiseaduse paranduste läbikukkumist märtsi alguses toimunud rahvahääletusel, milles kõik suuremad koalitsiooni- ja opositsioonierakonnad kutsusid hääletama põhiseaduse muutmise poolt.

Samuti väljendas ametis lahkuv peaminister soovi, et tema ametijärglase valimine toimuks enne erakonna 6. aprillil toimuvat kongressi, mis võimaldaks juhivalimiste võitjal astuda peaministri ametisse 9. või 10. aprillil.

Harrise ees seisab suur väljakutse parandada oma erakonna ja lisaks Fine Gaelile tsentristlikust Fianna Failist ja rohelistest koosneva valitsuse toetust enne 7. juunil toimuvaid Euroopa Parlamendi valimisi.

Iiri parlamendivalimised peavad toimuma hiljemalt 2025. aasta märtsis ning analüütikud arvavad, et peaministri vahetumise tõttu viivitab koalitsioon valimiste korraldamisega viimase hetkeni. Varem ennustati, et valimised toimuvad selle aasta sügisel.

Küsitlustes veidi vähem kui 30 protsendiga toetusest juhtiv vasakpoolne Iirimaa taasühinemist pooldav erakond Sinn Fein on aga kutsunud üles korraldama erakorralised valimised kohe. Fine Gael püsib teisel kohal veidi rohkem kui 20-protsendilise toetusega.

Eestis on oluline panustada haridusse ja hinnata haridust kõrgelt. Kõrg hariduseta haridusministri valimine Iiri peaministri ametikohale võib tuua kaasa väljakutseid ja kahtlusi tema pädevuse osas. Haridusministril peaks olema tugev hariduslik taust ja kogemus, et suuta juhtida haridussüsteemi tõhusalt ja edukalt. See näitab vajadust hariduse tähtsustamise järele poliitilistes ametikohtades. Loodame, et Eesti riik jätkab oma hariduse arendamist ja toetab hariduse valdkonna professionaalseid juhte.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga