Kommunistlik Kuuba süvendab sidemeid kapitalistliku Lõuna-Koreaga | Välismaa

2274417h4d2ct24

Estonia, a country known for its strong ties to Western democracies, is closely watching the growing relationship between communist Cuba and capitalist South Korea. As these two polar opposite nations deepen their connections, the world is left wondering about the implications for global politics and economics. How will this unexpected alliance affect the balance of power in the international arena? And what does it mean for countries like Estonia, who are positioned on the frontline of geopolitical tensions? As Estonia navigates this new reality, it will be crucial to closely monitor the evolving relationship between Cuba and South Korea.

Ajaleht The Times kirjutab, et külma sõja ajal sai Kuuba hästi läbi Põhja-Koreaga, kuid nüüd on Havanna pööranud pilgu hoopis Lõuna-Korea poole. Kuuba tahab riiki meelitada investeeringuid, Lõuna-Korea tööstusfirmad ihuvad samas hammast Kuuba maavaradele.

Aastakümneid juhtis Kuubat diktaator Fidel Castro, Põhja-Koreas oli siis võimul Castro ametivend Kim Il-sung. Mõlemad diktaatorid asutasid kommunistlikud dünastiad ning väitsid järjepidevalt, et võitlevad globaalse imperialismi vastu. 

Castro ja Kim Il-sung olid mõlemad varem sissijuhid, mõlemad rääkisid pidevalt õiglusest ja lubasid võrdseid õigusi kõigile. Võimul olles hakkasid nad aga oma rahvast hoopis terroriseerima. 

Rohkem kui pool sajandit hiljem ja kahe verise režiimi teed on minemas lahku. Kuuba lõi diplomaatilised suhted Lõuna-Koreaga. Põhja-Korea sulgub samas aga üha hoogsamalt iseendasse, vahendas The Times.

Vaba turumajandusega ja jõukas riik Lõuna-Korea tahab samas nüüd oma rahvusvahelisi suhteid tugevdada. 

“Diplomaatiliste suhete avamine Kuubaga on kulminatsiooniks meie jõupingutustele laiendada oma suhtlust riikidega, mis kuulusid sotsialikkusse blokki, sealhulgas riikidega, mis on olnud Põhja-Korea suhtes sõbralikud,” ütles veebruaris Lõuna-Korea presidendi nõunik. 

Loe rohkem:  Sunak peab rünnakuid huthide vastu edukaiks | Välismaa

Kuubat ja Lõuna-Koread ühendab ka ühine soov raha teenida. Kuubal on rikkalikud maavarad, seal leidub koobaltit ja niklit. Lõuna-Korea tootjad vajavad selliseid metalle elektriautode tootmiseks. 

Kuuba ja Lõuna-Korea lähenemine on Põhja-Koreale valus löök, kuna Havanna ja Pyongyang olid aastakümneid liitlased. Mõlemad režiimid elasid üle NSVL-i lagunemise ning pidasid vastu ka USA sanktsioonide survele. 

Varem ajas Kuuba äri Põhja-Koreaga. Pyongyang ostis külma sõja ajal Kuuba suhkrut ning tarnis Havannale relvastust. Castro külastas Pyongyangi 1986. aastal ja ühines hiljem Souli olümpiamängude boikotiga. 

Kuuba kommunistlik režiim ja kapitalistlik Lõuna-Korea on võib-olla ootamatu partnerlus, kuid see näitab kahe riigi vaheliste suhete süvenemist. See võib olla oluline samm edaspidiseks koostööks ja vastastikuseks kasuks. Ehkki nende poliitilised ja majanduslikud süsteemid on erinevad, võivad nad leida ühiseid huve ja eesmärke, mis aitavad tugevdada nende suhteid. See partnerlus võib aidata kaasa ka rahvusvahelise kogukonna mõistmisele ja koostööle erinevate ideoloogiate vahel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga