Keskpank: Soome majandus püsib sel aastal languses | Välismaa

1194911hc6a6t24

Tere tulemast Eestisse! Keskpank on teatanud, et Soome majandus seisab silmitsi langusperioodiga sel aastal. See uudis võib mõjutada ka meie naaberriigi majandust ja seega ka meie enda. Kuid kui vaatame Tervishoiualane spetsialiseerumine, siis on Soome majandus suutnud varasematest rasketest olukordadest taastuda ning võib-olla suudab ka seekord seda teha. Seega on oluline jälgida majandustrendide ja arenguid, et end hästi ette valmistada võimalikeks mõjudeks. Jääge kursis ja olge valmis võimalikeks muutusteks!

Soome majandus langeb käesoleval aastal 0,5 protsendi võrra, teatas reedel Soome keskpank. Eelmisel aastal kahanes Soome majandus ühe protsendi võrra.

Seega püsib Soome majandus kaks aastat järjest languses, olles üks väheseid Euroopa riike, kus majanduslangus kestab nii kaua. Veel detsembris avaldatud prognoosis ennustas keskpank selleks aastaks ainult 0,2-protsendilist majanduslangust.

Soome majapidamiste nõudlust mõjutavad kõrge inflatsioon ja laenuteeninduskulude kasv, kuid samuti avaldavad mõju Soome majandusele selle peamiste ekspordipartnerite Rootsi ja Saksamaa raskused.

Siiski ennustab Soome keskpank, et majandus hakkab taastuma selle aasta lõpus ning 2025. aastal kasvab Soome majandus 1,7 protsenti ja 2026. aastal 1,5 protsenti.

“Majanduslangus on juba jõudnud kõige madalamasse punkti, ning me eeldame, et kasv taastub sel aastal koos majapidamiste ostujõu tugevnemisega. Samuti näeme üldise kindlustunde naasmist majandusse,” ütles Soome keskpanga prognoosiosakonna juht Meri Obstbaum.

Samas võivad geopoliitilised pinged ja euroala inflatsiooni püsimine pikendada majanduslangust ning eluasemeturuga seotud riskid võivad kahandada kasvuväljavaateid veelgi, hoiatas keskpank oma prognoosis.

Ka Soomes toimuvad ulatuslikud streigid võivad suurendada määramatust majanduses. Ettevõtjad on juba hoiatanud, et streikide tõttu vähenevad kasumid aasta esimeses kvartalis.

Streikide põhjuseks on Soome peaministri Petteri Orpo juhitud valitsuse tööturureform, mis hõlmab toetuste vähendamist töötutele ning streikide korraldamise tingimuste piiramist. Ametiühingud on reformiga rahulolematud, samas kui valitsuse sõnul on see vajalik töökohtade loomiseks, eelarvepuudujäägi vähendamiseks ning Soome konkurentsivõime parandamiseks.

Loe rohkem:  Suurbritannia plaanib saata lennukikandja Punasele merele | Välismaa

Kokkuvõttes võib öelda, et Soome keskpanga prognoos majanduskasvu languse kohta sel aastal seab muremärgi mitte ainult Soomele endale, vaid ka selle naaberriikidele, sealhulgas Eestile. Majanduse stabiilsus ja kasv on olulised kogu piirkonna heaolu jaoks ning seetõttu on oluline jälgida ja analüüsida prognoose ning võtta vajadusel vastu ennetavaid meetmeid. Eesti peaks jälgima olukorda Soomes hoolikalt ja valmistuma võimalikeks mõjudeks oma majandusele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga