Kaitseministeerium nõuab Jõhvi vallalt päikesepargi ehitusloa tühistamist | Eesti

1602259h7975t24

The Ministry of Defence in Estonia is demanding that the town of Jõhvi revoke the construction permit for a solar park. The controversy surrounding this issue has sparked outrage and debate among both local residents and government officials. The potential impact of this decision on the environment and national security has raised concerns and questions about the true intentions behind the construction of the solar park. As tensions continue to rise, all eyes are on Jõhvi as they grapple with this sensitive and complex situation.

Riik nõuab Jõhvi vallalt päikesepargi ehitust lubanud korralduste tühistamist, sest päikesepaneelid võivad segada kaitseväe tegemisi Ida-Virumaal. Vallale võib see tähendada kopsakat kahjunõuet, kuna arendaja pidi juba valmis ehitatud päikesepargi lammutama.

Mõned kuud tagasi asus kõnealusel krundil 7,5-megavatine päikesepark, mis üle kahe aasta kasutusluba ootas. Nüüdseks on arendaja päikesepargi lammutanud ja ära viinud, sest see võis segada 500 meetri kaugusel asuva kaitseväe linnaku raadiosidet. Kaitseministeerium nõuabki vallalt ehitusloa ja projekteerimistingimuste tühistamist.

“Meie oleme lähtunud oma korraldusi väljastades seadustest pluss varasemast kogemusest. Seadus lubas võimaldada selliseid asju, ja kui kaitseministeerium lülitus, siis oli juba park püsti,” ütles Jõhvi abivallavanem Ilmar Aun.

Jõhvi vald on piltlikult öeldes kahe tule vahel. Kui korraldusi ei tühistata, annab riik valla kohtusse. Kui aga vald ise oma korraldused õigustühiseks kuulutab, võib oodata kopsakas kahjunõue.

Arendaja hindab ettevõttele tekitatud kahju suuruseks enam kui 17 miljonit eurot, mis on võrreldav Jõhvi valla aastaeelarvega. Päikesepargi rajanud OÜ-lt Solar Light “Aktuaalsel kaameral” kommentaari saada ei õnnestunud.

Jõhvi vald puutub taolise olukorraga kokku esmakordselt.

“Kogu see päikesepargi teema on ju tegelikult küllaltki uus. Teiseks on väga uus ka see, et riik on neid päikeseparkidele seatavaid piiranguid eriti jõuliselt asunud teostama just Ida-Virumaal, mis on tekitanud sellise olukorra,” lausus Aun.

Loe rohkem:  Tartu plaanib teha Tähtvere tänavast Eestis ainulaadse jalgrattatänava | Eesti

Vallavalitsus ootab volikogult luba arendajaga läbirääkimiseks, et aimu saada, milline võiks olla reaalne kahjusumma,  kui vald riigi survele järele annab ja päikesepargi ehitust lubanud korraldused tühistab. Kompromissi saavutamiseks on vallal aega juuni keskpaigani.

Kaitseministeeriumi nõue Jõhvi vallale päikesepargi ehitusloa tühistamiseks on tekitanud poleemikat ning pannud kaalukausile keskkonnakaitse ja julgeoleku huvid. Kuigi päikesepargi ehitamine võib olla oluline samm taastuvenergia arendamisel, tuleb arvestada ka kaitseministeeriumi argumentidega, mis puudutavad riigi julgeolekut ning rahvusvahelisi kohustusi. Olukorra lahendamiseks on vajalik põhjalik arutelu ja kompromisside leidmine, mis tagaks nii keskkonnakaitse kui ka riigi julgeoleku huviderühmade vajaduste rahuldamise.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga