Kagu piiripunktides on autoliiklus kasvanud kardetust vähem | Eesti

2075612h1622t24

Estonia’s southeastern border points have seen a surprising increase in car traffic, defying expectations of a decrease amidst the global pandemic. The rise in vehicle movement at these key checkpoints has sparked curiosity and speculation among authorities and locals alike. Could this shift be indicative of changing travel patterns or economic activities in the region? As Estonia continues to navigate the challenges of the current times, the unexpected surge in car traffic at the southeastern border points brings new questions and possibilities to the forefront.

Narva piiripunkti sulgemine autoliiklusele ja Soome piiride sulgemine Venemaaga on kagu piiripunktidesse toonud enam kui kolme nädala pikkused veokite järjekorrad, uued kaubaartiklid, mida varem pole seal üle piiri veetud ning vajaduse selgitada eesti ootealade süsteemi, mida osa piiriületajaid proovib ka ära kasutada.

Narva piiripunkti sulgemine autoliiklusele on piiriülest liiklust Kagu piiripunktides kasvatanud umbes 15 protsenti.  See pole kaugeltki nii palju, kui kardeti ning piiril töötavad ametkonnad pole täiendavat abijõudu vajanud.

“Intensiivsus on kasvanud, kuid me ei ole saavutanud kaugeltki mitte Covidi-eelseid mahtusid. Seega meie praegune inimressurss on täiesti piisav. Rohkem on Soome numbritega autosid. Oluliselt rohkem on diplomaatiliste numbritega autosid. Isegi reisibusse, mis on varem piiri ületanud Soome piiripunktide kaudu,” lausus PPA Kagu piiripunkti juht Peter Maran.

Veokite järjekorrad on piiril veninud enam kui kolme nädala pikkuseks. Koidulas ja Luhamaal on ootealadel ootamas 490 ja elektroonilises järjekorras enam kui 730 veokit. Tekkinud olukorda kasutab ära Vene propagandamasin, öeldes et Eesti ametkonnad takistavad liiklust.

“Tegelikult olukord on niimoodi, et meie võimekus on praegu suurem, kui Luhamaal autosid üle piiri liigub. Praegusel hetkel Vene poole tempo on see, mis määrab tegeliku piiriületuste arvu,” ütles EMTA Luhamaa piiripunkti juht Toomas Huik.

Loe rohkem:  "Pealtnägija": aastaid tagasi tehtud töövõimereform pakub endiselt üllatusi | Eesti

Kuna piiriületuskohti, kus saab edasi sõita Venemaale jääb järjest vähemaks, siis üks asi, millega kagupiiril on viimase kuu jooksul tegeldud, on ooteala süsteemi tutvustamine.

“Et praegu on avatud ainult neli maismaa piiripunkti, mis on vahetult Venemaaga avatud, siis siia on tulnud kokku autosid üle Euroopa. Siin on uued vedajad, kes varem ei ole meie kaudu käinud. Koostöös piirivalvega oleme kasvatanud neid piiriületajaid ja õpetanud korda, sest siin on olnud ka veoautode osas pettusi, kus üritatakse järjekorrast mööda saada eelisjärjekorda,” rääkis Huik.

Huik lisas, et Lätis on järjekorrad veelgi pikemad ning seal on eelisjärjekorrad üldse ära kaotatud. Kui rääkida aga eelisjärjekordadest, siis need on mõeldud kaupadele, mis on ajatundlikud, näiteks lilled, mida varem pole üle kagu piiripunktide veetud

“Lõikelilled liikusid läbi Narva Peterburi turule. Praegu nii Luhamaal kui ka Koidulas on kasvanud väga palju just lillede vedu. Kui täna on naistepäev, siis enne seda oli kuni 10-15 lillekoormat päevas. See oli väga suur ja mahukas vormistus, mis meile juurde tuli,” ütles Huik.

Lõpetuseks võib öelda, et kagu piiripunktides on autoliiklus kasvanud kardetust vähem kui oodatud. See võib olla tingitud erinevatest teguritest, nagu paremad teedevõrgud ja transpordisüsteemid, aga ka piirangutest ja reeglite järgimisest. Oluline on jätkuvalt jälgida liiklusolukorda ning võtta vajalikud meetmed liiklusohutuse tagamiseks. Selles osas on oluline teha koostööd nii ametiasutuste kui ka liiklejate endi vahel, et tagada ohutu ja sujuv liiklus kagu piiripunktides ning kogu Eestis tervikuna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga