Järgmisest aastast jääb pensioni tulumaksuvaba piir püsima 776 eurole | Eesti

2191241hcdd1t24

Alates järgmisest aastast jääb pensioni tulumaksuvaba piir Eestis püsima 776 euro juures, teatas valitsus. See otsus on jätk pikaajalisele poliitikale, mis toetab pensionäride heaolu ja kindlustab nende rahalise stabiilsuse. Nii saavad paljud eakamad kodanikud jätkuvalt nautida maksusoodustusi ning säilitada oma igapäevase elukvaliteedi. See on oluline samm, mis näitab riigi toetust oma vanematele ja kogenumatele kaaskodanikele.

Kooskõlastusringile saadetud eelnõu järgi tõuseb vanaduspensioni tulumaksuvabastuse määr 776 eurole, üldine maksuvaba tulu saab olema 700 eurot.

Mullu vastu võetud riigi eelarvestrateegias lepiti kokku vanaduspensioniealiste tulumaksuvabastuse määr 776 eurot. Kolmapäeval saatis sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo vastava eelnõu kooskõlastusringile eelnõu, selle järgi tõstetakse tulevast aastast vanaduspensioniikka jõudnud inimeste tulumaksuvaba piirmäära kokkulepitud tasemele.

2025. aastast hakkab kehtima ka ühetaoline maksuvaba tulu 700 eurot kuus kõikidele tööealistele inimestele.

Riisalo sõnul on oluline, et vanaduspensioniikka jõudnud inimese maksuvaba tulu püsib jätkuvalt kõrgem kui üldine maksuvaba tulu.

 “Kui 2018. aastal läbi viidud tulumaksureform pani töötavad pensionärid varasemaga võrreldes halvemasse positsiooni, sest palgatulu teenimine lisaks pensionile tõi kaasa maksuvaba tulu vähenemise, siis alates tulevast aastast kehtib Eestis tulumaksusüsteem, mis sissetulekutest enam ei sõltu ja on kõigile ühetaoline,” sõnas minister.

1. aprillist tõuseb iga-aastase indekseerimise järel pension 10,6 protsenti ehk 774 euroni kuus. Pensionide indekseerimine jätkub ka järgmistel aastatel. Rahandusministeeriumi prognoosi järgi kasvab keskmine pension 2025. aastal 826 euroni. Tulumaksuvaba määraga peaks 2025. aastal prognoositavalt keskmiselt pensionilt tasuma tulumaksu 11 eurot kuus. 

Pensionide ja palga suhe on aastast aastasse muutuv. 2021. aastal, kui keskmine pension muudeti tulumaksuvabaks, moodustas keskmine pension umbes 43 protsenti keskmisest palgast. 2024. aastal on see suhe ligikaudu 49 protsenti.

Loe rohkem:  Kohtla-Nõmmel nauditi tantsides pakaselist talveilma | Eesti

Edaspidi saab pensioniealiste maksuvaba tulu tõsta samadel alustel kui üldist maksuvaba tulu, võttes seejuures arvesse riigieelarvelisi võimalusi ja üldist maksu- ning majanduskeskkonda.

2024. aasta 1. aprilli seisuga saab vähemalt keskmist pensionit umbes 156 000 inimest, ehk 49 protsenti kõigist pensionäridest.

Kokkuvõttes, järgmisest aastast jääb pensioni tulumaksuvaba piir endiselt 776 eurole, mis on hea uudis pensionäridele Eestis. See tähendab, et nad saavad jätkuvalt nautida maksusoodustust ja rohkem raha oma taskusse jätta. Säilitades tulumaksuvaba piiri, aitab valitsus kaasa pensionäride heaolule ja kindlustab nende sissetuleku stabiilsuse tulevikus. See samm on oluline, et tagada vanemate kodanike hea elukvaliteet ja aidata neil väärikalt vananeda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga