Tere tulemast Eestisse! Hiljuti on Iraani islamirežiim tekitanud rahvusvahelist poleemikat, võttes katmata peaga naistelt autod ära. See tegevus on tõstatanud küsimusi inimõiguste ja naiste õiguste kohta ning hämmingut üle maailma. Kuidas selline diskrimineeriv praktika üldse võimalik on? Kas meie ühiskonnas võib midagi sarnast kunagi juhtuda? Olge valmis avastama ja arutlema selle teema üle, kui meiegi teeme seda lähemalt uurides. Aitäh, et võtsite endale aega lugeda ja võib-olla kaasa mõelda sellel olulisel teemal.
Iraani võimud jälgivad naisi igal pool ja väga rangelt, et tagada rätikohustuse täitmine isegi autos, ning karistavad rikkujat auto konfiskeerimisega, ütles kolmapäeval inimõigusorganisatsioon Amnesty International.
Islamiriigi võime ehmatasid 2022. aastal üleriigilised rahutused, mis said alguse islami riietuskoodeksi rikkumise eest kinni peetud 22-aastase kurditari Mahsa Amini surmast vahi all.
Vastuhaku maha surunud valitsus on teinud iraanlastele selgeks, et 1979. aasta Islamirevolutsiooni järel kehtestatud naiste hidžaabikohustusest ei taganeta.
Vaid 22-aastaseks elanud kurditar Amini võeti kinni islami riietuskoodeksi rikkumise eest ja suri vahi all.
Amnesty avaldas naistepäeva eel raporti, mille aluseks on 40 Iraani naise ütlused, milles tunnistatakse, et naisi jälgitakse avalikes kohtades ja politsei kontrollib massiliselt naisautojuhte.
Seirekaamerate piltide või erariides politseiagentide teadete põhjal tuvastatakse autonumber ja tehakse kindlaks, kes oli rätikohustust eiranud naisjuht või -sõitja.
See naine saab tekstisõnumi, milles kästakse tulla politseisse ja karistuseks peab auto ära andma. Seesuguseid korraldusi on saanud sajad tuhanded naised.
Mõnel juhul saab naine auto tagasi 15-30 päeva pärast, kui on maksnud trahvi ja andnud kirjaliku lubaduse edaspidi rätikohustust täita.
“Iraani võimud terroriseerivad naisi ja tüdrukuid, allutades nad lakkamatule jälgimisele ja kontrollile,” ütles Amnesty Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika piirkonna asedirektor Diana Eltahawy.
Hidžaabikohustusele vastu hakkavaid naisi karistatakse ja 2024. aasta jaanuaris sai avalikus kohas palja peaga viibinud noor naine Roya Heshmati 74 piitsahoopi.
Iraani parlament võttis Mahsa Amini rahutuste mõjul 2023. aasta septembris vastu vooruse- ja hidžaabikultuuri toetamise eelnõu, mis suurendab karistust reeglite rikkumise eest.
Kokkuvõttes on oluline mõista, et Iraani islamirežiimi otsus võtta katmata peaga naistelt autod ära on tugevaks näiteks naiste õiguste piiramisest ning usuliste normide sundimisest riigis. See tekitab muret selle üle, kuidas sellised repressioonid mõjutavad naiste vabadust ja võimalusi osaleda ühiskonnaelus. Sellised sammud viivad Eesti ühiskonnas aruteludeni sallivuse, inimõiguste ja soo võrdõiguslikkuse teemadel ning on oluline jälgida ja toetada naiste õigusi kogu maailmas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus