IEA hiljutine raport näitas, et CO2 heitmete kasv Hiinas ja Indias on tasunud ära USA ja EL-i heitmete vähenemise. See tõstatab olulise küsimuse, kuidas maailma suurimad majandused peaksid tegutsema kliimamuutuste vastu võitlemiseks. Kuigi USA ja EL on võtnud ambitsioonikaid meetmeid, tundub, et nende jõupingutused võivad olla kasutud, kui Hiina ja India ei vähenda oma heitmeid. Sellele olukorrale võib omada märkimisväärseid mõjusid globaalsele kliimale ning seetõttu on oluline arutada jätkuvaid lahendusi ja koostööd rahvusvahelises kogukonnas.
Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) teatel kasvasid süsinikdioksiidi heitmed maailmas ka eelmisel aastal, seda vaatamata heitmete vähenemisele Euroopa Liidus ja USA-s.
Kokku kasvasid süsinikdioksiidi (CO2) heitmed 2023. aastal võrreldes 2022. aastaga 1,1 protsenti ehk 410 miljoni tonni võrra. Kokku ulatusid CO2 heitmed eelmisel aastal rekordkõrge 37,4 miljardi tonni tasemeni.
Heitmete kasv maailmas tervikuna leidis aset vaatamata heitmete langusele EL-is ja USA-s.
Kuigi heitmete suuruse ja majanduskasvu vahel on pikalt eksisteerinud otsene side, suutsid EL ja USA sellest sõltuvusest vabaneda. Nii langes EL-i CO2 heitmete kogus peaaegu üheksa protsendi võrra, kuigi ühenduse majandus kasvas eelmisel aastal 0,7 protsenti. USA CO2 heitmed langesid 4,1 protsenti, samas kui selle majandus kasvas 2,5 protsenti.
Sealjuures langes söest ja gaasist energia tootmine EL-is aastaga vastavalt 27 ja 15 protsenti. Nüüd toodetakse EL-is esmakordselt rohkem tuleenergiat kui energiat söest või gaasist.
Ometi aitas EL-i ja USA heitmete vähenemist korvata Hiina ja India heitmete kasv. Hiinas kasvasid CO2 heitmed 5,2 protsenti, samas kui riigi nõudlus energia järele kasvas tervelt kuus protsenti.
Hiina CO2 heitmete kasv leiab aset vaatamata asjaolule, et IEA andmetel paigaldati Hiinas eelmisel aastal 60 protsenti maailma kõikidest uutest tuule- ja päikeseparkidest.
Siiski loodab IEA, et pikas plaanis toimub üleminek taastuvenergiale. Agentuuri sõnul oleks CO2 heitmete kasv viimase viie aasta jooksul olnud kolm korda kõrgem, kui madalama heitmete tasemega energiaallikaid poleks arendatud.
“Üleminek puhtale energiale jätkub ning piirab heitmeid,” ütles IEA tegevjuht Fatih Birol. Samas lisas ta, et arengumaad vajavad rohkem abi rohelise energia arendamiseks.
Kokkuvõttes võib öelda, et rahvusvaheline energiaagentuur IEA hiljutised aruanded näitavad, et CO2 heitmete suurenemine Hiinas ja Indias on kompenseerinud vähenemise USA-s ja EL-is. See tõstab küsimuse globaalse koostöö olulisusest kliimamuutuste vastu võitlemisel. Kui suured majandused nagu Hiina ja India ei suuda piirata oma kasvuhoonegaaside heitmeid, võib see ohustada maailma keskkonna seisundit. Seega on oluline, et riigid üle maailma tõstaksid oma jõupingutusi säästva arengu ja kliimamuutuste leevendamise suunas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus