Hiina veebikaubanduse hiid Temu kulutab miljardeid dollareid reklaamile | Välismaa

2297051hf76bt24

Tere tulemast Eestisse! Kõik teavad, et Hiina veebikaubanduse hiid Alibaba kulutab miljardeid dollareid reklaamile üle kogu maailma. Nende eesmärk on jõuda ka kohaliku turuni ning pakkuda laias valikus tooteid ning teenuseid. Uus turunduslähenemine võib pakkuda huvitavaid võimalusi nii tarbijatele kui ka ettevõtjatele Eestis. Kas Alibaba suudab oma eduka veebikaubanduse mudeli siin edukalt rakendada? Jääme huviga ootama, millised muutused see toob kaasa Eesti turule.

Hiina internetikaubanduse hiiglane Temu maksis eelmise aasta jooksul kaks miljardit dollarit Facebooki emaettevõttele Meta veebireklaami eest, samuti oli see üks suurimaid reklaamijaid Google’is, kirjutab The Wall Street Journal.

Lisaks Temule reklaamivad ennast agaralt internetis ka teised Hiina veebikaubamajad nagu rõivaste müügiga tegelev Shein. Hiina ettevõtete tulek turule on kasvatanud hoogsalt Meta tulusid.

Meta käibe Hiina klientidelt peaaegu kahekordistus eelmisel aastal, tõustes 13,69 miljardi dollarini. Samal ajal kasvasid USA klintide kulutused Meta reklaamile ainult 5,5 protsenti. Tänu Temu ja teiste Hiina ettevõtete reklaamikuludele kasvas ka reklaami maksumus Facebookis teistele klientidele.

USA panga Goldman Sachsi andmetel teenis Temu iga müügi pealt seitse dollarit kahjumit eelmisel aastal, põhjuseks oli just kõrge reklaamikulu.

“Temu kaotab raha tõenäoliselt iga müügi pealt, sest see püüab investeerida, et kindlustada oma positsiooni turul,” ütleb reklaamianalüütik Brian Wieser.

Temu esindaja vaidlustas väidet oma reklaamikulutuste suuruse kohta Metas, kuid ta keeldus kommenteerimast WSJ-le, kui suured on Temu kulutused reklaamile tegelikult. Temu emafirma PDD, millele kuulub ka Hiina turule keskenduv internetikaubanduse platvorm Pinduoduo, väitis, et see teenis 2023. aasta kolmandas kvartalis 2,1 miljardit dollarit kasumit, kulutades samal ajal kolm miljardit dollarit reklaamile.

Lisaks veebireklaamile kulutas Temu ligi 30 miljonit dollarit 30 sekundi pikkuse reklaami neli korda näitamise eest USA menuka spordiürituse Super Bowli otse-eetri ülekande ajal. 30 sekundit reklaamiaega Super Bowli ülekande ajal maksab seitse miljonit dollarit.

Loe rohkem:  Ilves tunnustas Macroni Ukraina toetamise eest | Välismaa

Samas kritiseerisid USA vabariiklastest seadusandjad telekanalit CBS Temu reklaami näitamise eest, sest ettevõtet süüdistatakse sunnitööjõu kasutamises enda toodetes kasutatava puuvilla tootmises. Võidetavalt pärineb Temu puuvill Hiina Xinjiangi piirkonnast.

USA seaduste järgi on keelatud sellest piirkonnast pärit toodete import, sest Hiina võimud on viimaste aastate jooksul rikkunud süsteemselt ja suures ulatuses piirkonna uiguuri rahvusest elanike inimõigusi.

Temu pressiesindaja sõnul on nende toodete tootmisel rangelt keelatud sunni- või lapsjõudu kasutamine.

Süüdistustele vaatamata kasvab Temu äritegevus üle kogu maailma. Ettevõte on kahe aastaga laienenud 49 riiki, samal ajal moodustab Temu ja Sheini toodete eksport 70 protsenti iga päev Hiinast lennukitega eksporditavatest 10 000 tonnist kaupadest. Ainuüksi USA-s tarnitakse klientidele päevas miljon Temu ja miljon Sheini tellimust.

Osad IT valdkonna ettevõtete tegevjuhid loodavad, et Temu hiiglaslikud kulud veebireklaamile ja tellimuste kasv jätkuvad. Samas on Temule hoiatavaks näiteks samuti Hiinast pärit internetikaubamaja Wish, mis kulutas alles 2020. aastal 1,6 miljardit dollari reklaamile. 2022. aastal langes aga see summa ainult 195 miljonile dollarile.

Kokkuvõttes võib öelda, et Hiina veebikaubanduse hiid Temu on valmis kulutama miljardeid dollareid reklaamile, et laiendada oma tegevust välismaal, sealhulgas Eestis. See näitab nende ambitsiooni ja soovi jõuda uute klientideni üle maailma. Tema investeeringud reklaamisse võivad tuua kaasa suurema teadlikkuse nende brändist ja toodetest Eesti tarbijate seas. Samas võib see tõstatada küsimusi seoses reklaamieeskirjade ja tarbijakaitseseadustega ning vajadust reguleerida välismaistele ettevõtetele suunatud reklaami Eestis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga