Hiina välisminister kohtub Tais USA julgeolekunõuniku Sullivaniga | Välismaa

2229714h0f13t24

Tere tulemast Eestisse! Hiina välisminister kohtub Tais USA julgeolekunõuniku Sullivaniga on oluline uudis, mis näitab rahvusvaheliste suhete pingestatud olukorda maailmas. See kohtumine võib mõjutada oluliselt mitte ainult Hiina ja USA suhteid, vaid ka kogu maailma poliitilist dünaamikat. Meie igapäevaelu mõjutavad oluliselt rahvusvahelised suhted ning seetõttu on oluline olla kursis selliste tähtsate kohtumiste ja sündmustega. See uudis tõotab tulla põnev ja oluline ning mõjutada ka meie siinseid välispoliitilisi suundumusi.

Hiina tippdiplomaat Wang Yi külastab reedel Taid, kus kohtub USA riikliku julgeoleku nõuniku Jake Sullivaniga, teatasid mõlema riigi välisministeeriumid.

“Hiina ja USA kokkuleppel korraldab Wang uue kohtumiste vooru Ühendriikide riikliku julgeoleku nõuniku Sullivaniga Bangkokis,” seisis Hiina välisministeeriumi avalduses.

Wang viibib Tais esmaspäevani.

USA teatas omakorda, et kõnelused toimuvad reedel ja laupäeval.

Peking ja Washington on viimastel aastatel tülitsenud alates tehnoloogiast ja kaubandusest kuni inimõigusteni. Samuti pingestavad suhteid Taiwani küsimus ja Hiina nõudmised Lõuna-Hiina merel.

USA president Joe Biden kohtus novembris San Franciscos Hiina kolleegi Xi Jinpingiga läbirääkimistel, mida mõlemad pooled kirjeldasid edusammuna suhete parandamisel.

“See kohtumine jätkab 2023. aasta novembris president Bideni ja president Xi tippkohtumisel mõlema poole võetud kohustust säilitada strateegiline suhtlus ja juhtida riikide suhteid vastutustundlikult,” teatas Valge Maja.

Pekingis varem sel kuul kõneldes märkis Wang, et kuigi USA ja Hiina suhetes on esinenud tõsiseid probleeme, siis eelmisel aastal need stabiliseerusid.

Samas kohtusid kaks USA kongressi esindajatekoja liiget neljapäeval Taiwani uueks presidendiks valitud Lai Ching-tega ja kinnitasid Washingtoni toetust, mis ilmselt Ühendriikide ja Hiina suhetele hästi ei mõju.

Lai võitis 13. jaanuaril presidendivalimised hoolimata Pekingi hoiatusest, et toob Taiwanile sõja ja languse. Sellega sai kolmanda ametiaja Demokraatlik Progressipartei, mis ei tunnista Hiina nõudeid saarele.

Loe rohkem:  Venemaa korraldas droonirünnaku Ukrainale | Välismaa

Kokkuvõtteks võib öelda, et Hiina välisministri kohtumine USA julgeolekunõuniku Sullivaniga Tais peegeldab pingelist olukorda USA ja Hiina vahel. Kohtumisel arutati mitmeid olulisi rahvusvahelisi küsimusi, sealhulgas Tairolli piirkonnas ning kahe suurriigi vahelisi pinget. See näitab, et pinged USA ja Hiina vahel jäävad jätkuvalt kõrgeks ning võivad mõjutada mitmeid rahvusvahelisi küsimusi. Loodetakse, et läbirääkimised aitavad leida konstruktiivseid lahendusi ja leevendada olukorda piirkonnas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga