Hiina juht Xi külastab mais Prantsusmaad | Välismaa

2313942h353ct24

Tere tulemast Eestisse! Mais külastab Hiina juht Xi Jinping Prantsusmaad, mis toob kaasa olulise poliitilise ja majandusliku mõju mitte ainult Euroopale, vaid kogu maailmale. Xi ametlik visiit toob kaasa uued võimalused ja väljakutsed nii Hiina ja Prantsusmaa suhetele kui ka globaalsele poliitikale tervikuna. Seega on oluline jälgida, kuidas selle visiidi tulemused võivad mõjutada ka Eestit ja meie rahvusvahelisi suhteid. Aeg on värskendada oma teadmisi Hiina ja Prantsusmaa vahelistest suhetest ning valmistuda uuteks väljakutseteks, mis võivad meid ees oodata.

Hiina president Xi Jinping kohtub maikuus Pariisis Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga. Tegemist on Xi esimese visiidiga Euroopasse alates koroonapandeemia algusest, kirjutab Politico.

Hiina juhi visiit Prantsusmaale tuleb kahe riigi diplomaatiliste suhete sõlmimise 60 aastapäeva paiku. Xi eesmärgiks on parandada suhteid Euroopaga, mis halvenesid Hiina ja Venemaa majanduskoostöö tugevnemise tõttu Venemaa täiemahulise sissetungi järel Ukrainasse.

Samas ei ennusta asjaga kursis olevad isikud, et Hiina riigipea visiit Prantsusmaale oleks eriti pidulik, põhjuseks on majanduslikud ja geopoliitilised pinged.

“Me nõuame vastutulelikkust suhetes Hiinaga, eriti ökoloogilise ülemineku osas,” ütles ta.

Ka Saksamaa kantsler Olaf Scholz kohtub Xiga Pekingis aprillis.

Asjaga kursis olevate Euroopa ametnike sõnul püüab Hiina veenda Euroopat, et Moskva tuleb lasta tulevaste rahuläbirääkimiste korral laua taha, vastasel korral ei võta neist osa ka Peking.

Sama sõnumiga esines oma Euroopa turnee ajal ka Hiina erisaadik Li Hui.

Samuti soovib Peking peatada Euroopa liikumist riskide maandamise suunal. Peking reageeris eriti teravalt EL-i veebruarikuisele otsusele kehtestada sanktsioonid mitmele Hiina ettevõttele, mis tegid koostööd Vene sõjaväe või sõjatööstusega. Hiina on astunud ka vastumeetmeid Prantsuse konjaki impordi vastu pärast seda, kui Euroopa Komisjon algatas uurimise Hiinast imporditud elektrisõidukite hinnakujunduse ja liigse riigiabi küsimusse.

Loe rohkem:  Tööstusjuhid: Euroopa deindustrialiseerub ning vajab vähem bürokraatiat | Välismaa

Samuti soovib Peking tagada, et Euroopa investeeringud jäävad Hiinasse ajal, kui välisinvestorid lahkuvad Hiinast, riigi kinnisvarasektor on kriisis ning ekspordimaht langes eelmisel aastal.

Hiina juhi Xi Jinpingi külaskäik Prantsusmaale mais näitab Hiina ja Prantsusmaa vaheliste suhete olulisust. See visiit tugevdab kahe riigi majanduslikku ja poliitilist koostööd ning aitab avada uusi kaubandusvõimalusi. Xi Jinpingi visiit toob esile ka kahe riigi ühised huvid globaalsete küsimuste lahendamisel ning vajaduse tihedama koostöö järele rahvusvahelisel areenil. See sündmus on oluline mitte ainult Hiina ja Prantsusmaa jaoks, vaid ka kogu maailma jaoks, näidates, et koostöö ja dialoog on võtmetähtsusega rahvusvahelise rahu ja stabiilsuse tagamisel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga