Tere tulemast Tartu galeriisse, kus avati tõeliselt omanäoline Kris Lemsalu isikunäitus! Siin saavad külastajad sukelduda kunstniku fantaasiarikkasse maailma, kus kohtuvad teater, skulptuur ja installatsioon kunst. Lemsalu looming on täis intrigeerivaid detaile ja provokatiivseid elemente, mis panevad vaataja mõtlema ning emotsioone kogema. See näitus on ainulaadne võimalus avastada Eesti kunsti tipptalent ning saada osa inspiratsioonist ja mõtetevirrast, mida kunstnik pakub. Tulge avastama ja kogema Kris Lemsalu kaasahaaravat maailma!
Tartu 2024 tähistab 100 aasta möödumist sürrealistliku kirjandus- ja kunstivoolu sünnist mahuka näitusesarjaga. Kultuuripealinna loovjuhi Kati Torpi sõnul on sürrealism kunstiajaloos üks märkimisväärsemaid kunstivoole, mida teavad ja tunnevad kõik.
Kokku on Tartus Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta vältel võimalik külastada koguni nelja sürrealismi-teemalist näitust. “Mitte kõik kunstivoolud ei jää ajas nii jõuliselt püsima kui see on õnnestunud sürrealismil. Täna, sada aastat hiljem on maailmas huvi sürrealismi vastu suur, mida lisaks Euroopa kultuuripealinna programmile Tartus näitavad ka arvukad sürrealismile pühendatud näitused mujal Euroopas,” selgitas Torp.
Esimesed kolm sürrealismi manifesti sajandale aastapäevale pühendatud näitust on avatud Tartu Kunstimuuseumis. Nende seas on võimalik Tartus näha esimest korda Kris Lemsalu isikunäitust “DONATELLA. Elukeeris”, kus on eksponeeritud tõlgendus igavesse suudlusse jäätunud purskkaevust ja valik värsketest joonistustest. Veel on Lemsalult väljas mõned installatsioonid kunstniku varasemast loomingust.
Lemsalu sõnul räägib ta näitus “DONATELLA. Elukeeris” sõprusest, kurbusest ja armastusest. “Lisaks toimub filmi “Old Piano” esilinastus, mis sündis koostöös Johanna Ulfsakiga,” lisas Lemsalu.
Tartu Kunstimuuseumis saab käia ka karikatuuri radadel. Näitus “Initsiatiiv altpoolt. Eesti karikatuur 1980ndatel” võtab kokku, kuidas nõukogudeaegse tegelikkuse absurdist sündis Eesti sürrealism. Eraldi pööratakse rõhku 1980. aasta Tallinnfilmi sürrealistidele ja 70ndate algul Tartu Ülikoolis koondunud noorte karikaturistide kollektiivi NAKS loomingule.
Näitusesarja kolmas väljapanek “Ilmar Malin. Igaviku hõõg” on pühendatud Eesti klassikale ja toob vaatajani valiku teoseid Eesti esisürrealisti iseäraliku käekirjaga loomingust. Lisaks kunstniku tuntumatele maalidele pakub näitus võimalust tutvuda teostega, mida pole varem avalikult eksponeeritud.
Kris Lemsalu isikunäituse ja Eesti karikatuurile pühendatud näituste kuraatoriks on Indrek Grigor. Ilmar Malinile pühendatud näituse kureeris Mae Variksoo.
Tartu Kunstimuuseumi juhi Joanna Hoffmanni sõnul tipneb sürrealismi manifesti sajandat tähtpäeva tähistav kunstikevad 4. aprillil ERM-is avatava suurejoonelise rahvusvahelise näitusega “Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood …”. Kesk-Euroopa sürrealistlikule kunstile keskenduv näitus avatakse koostöös Praha Rahvusgaleriiga.
Kris Lemsalu’s solo exhibition in Tartu is a captivating and thought-provoking display of the artist’s unique blend of sculpture, performance, and installation art. The exhibition invites viewers to delve into Lemsalu’s intricate and surreal world, where themes of femininity, folklore, and the grotesque are explored through a captivating visual language. It is a must-see for art enthusiasts in Estonia, offering a glimpse into the mind of one of the country’s most talented and innovative artists. Overall, the exhibition is a testament to the vibrant and thriving contemporary art scene in Estonia.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus