Galerii: Kumus kohtuvad Jaanus Samma ja Elisàr von Kupffer looming | Kunst

2317308h1fa6t24

Tallinna Kunstihoone galeriis avaneb väljapanek, kus kokku saavad kaks erakordset kunstnikku – Jaanus Samma ja Elisàr von Kupffer. Nende loomingud moodustavad intrigeeriva ja kaasahaarava kunstikogemuse, mis räägib lugusid minevikust ja olevikust läbi erinevate kunstivormide. Samma unikaalne lähenemine ja Kupfferi sügavalt emotsionaalsed tööd loovad põneva dialoogi nende kahe kunstniku vahel. See näitus on võimalus avastada kahe andeka kunstniku maailma ning kogeda kunsti uutmoodi. Ära jää sellest võimalusest ilma!

Reedel, 22. märtsil avatakse Kumu kunstimuuseumis näitus “Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma”, mis toob kokku baltisaksa taustaga Elisàr von Kupfferi (1872–1942) ja Jaanus Samma (1982) loomingu.

Järvamaal Ambla lähistel sündinud Elisàr von Kupffer ehk Elisarion oli visionäär ja mitmekülgne looja. Ta tegeles kirglikult maalikunsti, kirjanduse, kunstiajaloo ja filosoofiaga ning lõi oma maailmatunnetusest kantud uususundi – klarismi. Tänapäeval hinnatakse Kupfferit kui teerajajat, kes edendas sallivust tavapärasest erineva seksuaalse orientatsiooniga inimeste suhtes.

Elisàr von Kupfferi antiigi ja renessansi mõjudega homoerootilised maalid on näitusel dialoogis Jaanus Samma teostega, mis uurivad eesti talupoegade seksuaalsust ja kväärivad rahvakunsti. Kõrvutustes tõusevad esile sajandeid saksakeelse eliidiga kõrvuti elanud talupoegade suhted oma valitsejatega, võõristuse ja iha segunemine, mäng kõrge ja madalaga.

Jaanus Samma on näituse jaoks loonud uue videoteose “Õndsate selge ilm”. Seda täiendab Karl Joonas Alamaa maalähedane installatsioon “Piiratud lõbu”.

Elisàr von Kupfferi varasemad teosed pärinevad 1890. aastate Eestimaalt ja kujutavad talle olulisi mälupaiku – kodu Järvamaal Ambla doktoraadis ja hiljem Jootme mõisas, teisi lähikonna mõisaid, Põhja-Eesti muinsusi ja loodust. Pärast põgusaid õpinguid Berliini kunstiakadeemias sai temast Itaalias ja Šveitsis elades peamiselt iseõppijana “klarismi maalija”, kes lõi oma usundile ja maailmavaatele vastava pildimaailma.

Loe rohkem:  Liisa Kruusmägi: ka halva tujuga tuleb kunst päris hästi välja | Kunst

Põhiosa tema pildiloomingust pärineb aastatest 1905–1930 ja pakub ohtralt paralleele vanema kunstiajalooga – nii antiigi kui ka renessanssiga –, aga ka saksa ja prantsuse sümbolismiga. Kupffer lavastab ennast sageli autoaktina, provotseerib alastusega ja hägustab teadlikult sugude piire.

Selline emantsipatsiooniline sooneutraalsus keha kujutamisel ja oma homoseksuaalsuse avalik tunnistamine paneb Kupfferi visuaalkultuuri ajaloos kultusliku teerajaja rolli. Seda tunnustas esimesena legendaarne Šveitsi kuraator Harald Szeemann, kes korraldas tema peateose, 25-meetrise panoraami “Die Klarwelt der Seligen” (“Õndsate selge ilm”) viimise Monte Verità fondi muuseumikompleksi Asconas, kus see on alates 2020. aastast pärast põhjalikku restaureerimist püsivalt eksponeeritud. Kumu näitusel näeb seda teost Jaanus Samma spetsiaalselt näituse jaoks loodud videoinstallatsioonis.

2023. aasta sügisel lõppes renoveerimine ka Elisàr von Kupfferi ja tema eluaegse partneri Eduard von Mayeri (1873–1960) kodumajas Sanctum Artis Elisarioni villas Lago Maggiore järve ääres Šveitsis. Villa kuulub kohalikule omavalitsusele ning seal tegutseb Elisarioni kultuurikeskus ja muuseum. Nemad ongi Elisàr von Kupfferi pärandi tänased valdajad ja seisavad hea selle rahvusvahelise tuntuse eest.

Näituse kuraatorid on Andreas Kalkun, Kadi Polli ja Hannes Vinnal, tehniline tugi Tõnis Medri, graafiline disainer Tuuli Aule ja koordinaator Magdaleena Maasik.

Näituse töörühma kuuluvad Richard Adang, Kaarel Eelma, Kadi-Riin Haasma, Inga Jaagus, Kaja Kährik, Liina Lepik, Maria Lota Lumiste, Renita Raudsepp, Terje Tammearu ja Kätlin Tischler-Süld. ,

“Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma” on Kumus avatud 8. septembrini.

Kunstinäitus Kumus, kus kohtuvad Jaanus Samma ja Elisàr von Kupfferi looming, pakub külastajatele avastamisrõõmu ja mõttemõnu. Mõlemad kunstnikud suudavad oma töödega luua sügavaid emotsioone ja mõtteid vaatajates. Nende looming on intrigeeriv ning rikastab Eesti kunstimaastikku mitmekülgsete lähenemistega. Galerii Kumus on loonud suurepärase võimaluse tutvuda nende kahe kunstniku loominguga ning jätta end kultuuriliselt rikastatuna. Soovitan kõigil kunstihuvilistel kindlasti seda näitust külastada.

Loe rohkem:  EMMA kunstimuuseum ostis oma kogusse Sandra Sirbi maalisarja | Kunst

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga