FT: ALDE esinumbriks saab Saksa parlamendi riigikaitsekomisjoni juht | Välismaa

2303241h5ba7t24

Tere tulemast Eestisse! Täna tutvustame teile põnevaid uudiseid, kus Saksa parlamendi riigikaitsekomisjoni juht valiti Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooni esinumbriks. See otsus on põnev ja tähtis mitte ainult Saksamaale, vaid kogu Euroopale. See näitab, kuidas oluline on tugev riigikaitse ning kuidas see mõjutab ka Euroopa Liitu tervikuna. Jääge meiega ja avastage rohkem selle olulise poliitilise sündmuse kohta!

Euroopa Liberaalide ja Demokraatide Liidu (ALDE) esinumbriks saab Saksa parlamendi alamkoja riigikaitsekomisjoni juht Marie-Agnes Strack-Zimmermann, kirjutab Financial Times.

ALDE võib avalikustada Strack-Zimmermani oma esinumbriks määramise juba hiljem esmaspäeval, kirjutab väljaanne. Financial Times eeldab ühtlasi, et ka teised Euroopa Parlamendi suuruselt kolmanda Renew fraktsiooni erakonnad avaldavad oma toetust Saksa poliitikule. Renew fraktsioon moodustati 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimiste järel senise ALDE fraktsiooni ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni erakonna eurosaadikute baasil.

Saksa Vabade Demokraatide erakonda (FDP) kuuluv Strack-Zimmermann on juhtinud Saksa parlamendi alamkoja Bundestagi riigikaitsekomisjoni alates 2021. aastast. Mõned nädalad pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse külastas poliitik ühe esimese kõrge Saksa ametnikuna Kiievit, samuti on ta olnud aktiivne Ukrainale kaugmaarakettide Taurus saatmise pooldaja.

Eelmisel nädalal teatas Eesti peaminister Kaja Kallas, et ta ei kandideeri ALDE Euroopa Parlamendi valimiste esinumbri kohale.

Renew fraktsioonile ennustatakse valusaid kaotusi juuni alguses toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel. Küsitluste järgi võib fraktsioon kaotada üle viiendiku oma kohtadest ning jääda järgmises parlamendi koosseisus suuruselt alles viiendaks, jäädes seega alla Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsioonile ja parempopulistlikuks peetavale fraktsioonile Identiteet ja Demokraatia (ID).

Euroopa liberaalid avalikustavad oma valimisprogrammi 20. märtsil, kuid see hakkab olema “ühemõtteliselt ja vabandusteta euroopameelne”, selgub Financial Timesi ajakirjanike kätte sattunud valimisprogrammi mustandist.

Loe rohkem:  Sõja 720. päev:Borrell: Venemaa suur pealetung võib alata pärast Vene märtsivalimisi | Välismaa

Renew lubab sarnaselt teistele suurtele Euroopa Parlamendi fraktsioonidele nagu Euroopa Rahvapartei (EPP) ning Sotsiaaldemokraadid ja Demokraadid (S&D) suuremaid investeeringuid riigikaitsesse, Euroopa Liidu konkurentsivõime parandamist, põllumeeste toetamist ning ambitsioonikate rohepoliitikate elluviimist.

Samas eristub Renew programm EPP omast EL-i institutsioone puudutava peatüki poolest. Nii lubavad liberaalid EL-i aluslepingute reformi, liikmesriikide vetoõiguse kaotamist ja ainult ühe presidendi ametikoha loomist EL-i täidesaatva võimu eesotsas. Hetkel eksisteerivad nii Euroopa Komisjoni presidendi kui Euroopa Ülemkogu eesistuja ametikohad.

Samuti kavatsevad liberaalid liikuda edasi rikkumismenetlusega EL-i reegleid rikkuvate liikmesriikide suhtes.

“Autokraatidel ei tohi olla raha ega hääleõigust,” seisab valimisprogrammi mustandis. Kuigi tekstis pole otseselt Ungarit mainitud, peetakse seda selgeks viiteks Ungari peaministrile Viktor Orbanile.

Renew valimisprogrammi mustandis mõistetakse hukka ka “populiste, kes õhutavad vaenu” sisserändajate suhtes, kutsutakse üles kaitsma abordiõigust ning legaliseerima abieluvõrdust üle kogu Euroopa.

“Euroopa killustatuse loojad on tõusmas. Nad on Putini sõbrad. Me, Renew Europe, tsentristlike, liberaalsete ja demokraatlike jõudude liit Euroopas, seisame nende vastu,” on kirjas valimisprogrammi preambulis.

Kokkuvõttes võib öelda, et Saksa parlamendi riigikaitsekomisjoni juhi valimine ALDE esinumbriks näitab Euroopa Liidu poliitilist mitmekesisust ja tugevat koostööd eri riikide vahel. See otsus võib aidata kaasa Euroopa Liidu kaitse- ja julgeolekupoliitika tugevdamisele ning võimaldada paremat koostööd liikmesriikide vahel. Saksa juhi valimine annab tunnustust tema kompetentsusele ja võimekusele ning loob võimaluse sügavamaks koostööks teiste Euroopa riikidega. See samm on oluline Euroopa Liidu tuleviku ja stabiilsuse seisukohalt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga