Foorumteatri uuslavastus “Karistus!?” otsib lahendusi noorte probleemidele | Teater

2260623h0f28t24

Tere tulemast Eesti teatri maailma! Foorumteater on põnev ja kaasakiskuv žanr, mis pakub publikule võimaluse osaleda etenduse käigus ning leida lahendusi ühiskonna probleemidele. Uuslavastus “Karistus!?” kutsub vaatajad kaasa mõtlema ja arutlema noorte probleemide üle, pakkudes välja erinevaid viise, kuidas neid lahendada. Teater on alati olnud platvormiks sotsiaalseteks muutusteks ning see lavastus pole erand. Tulge ja avastage koos meiega, kuidas saame aidata noori leida paremat elu ja tulevikku.

VAT Teater pakub taas võimalust osa võtta foorumteatri etendusest. Uuslavastus kannab pealkirja “Karistus?!” ning on suunatud 8.–9. klassi noortele.

Etendus algab näitlejate esitatud looga, mille järel saavad vaatajad hinnata tegelaste käitumist ning pakkuda välja võimalusi tekkinud konflikti lahendamiseks või leevendamiseks.

Lavastuskontseptsiooni looja Piret Soosar-Maibergi sõnul on eesmärgiks anda noortele võimalus rääkida kaasa neid puudutavatel teemadel. “Foorumteatri lugu tekib sellest, et me teeme noortega töötubasid või kogume muul moel materjali. Oluline on, et noored ise tõstatavad mingi küsimuse ja teatri vormi kaudu loome me neile sellise keskkonna, kus nad saavad enda probleemile lahendusi leida,” sõnas Soosar-Maiberg.

Tänase lavastuse keskmes on Marta, kes pageb Võrust koolikiusamise eest Tallinnasse isa juurde. Alguses läheb kõik hästi, kuid ühel päeval tekib arusaamatus uue sõbrannaga, mis viib raskete tagajärgedega konfliktini. Jokker kutsub olukorda lahendama vaatajad, kelle ideed laval kohe ka läbi proovitakse.

Foorumteatris osaleja Helena sõnul oli välja pakutud olukord üpris ekstreemne, aga pole välistatud, et see võiks juhtuda. Saalist välja pakutud lahendustest tundusid mõned Helenale liiga ekstreemsed. “Osad olid sellised, mida oleks ka ise pakkunud, aga võeti suust ära. Teised olid kas liiga leebed või liiga karmid. Näiteks lihtsalt minema kõndimine. Võib-olla mõned inimesed saavad lihtsalt minema kõndida, aga mina ei saaks. Ma ikka teeks midagi,” sõnas Helena, kes päris rusikatega vehkima ei hakkaks, aga sõnadega teeks oma arvamuse selgeks.

Loe rohkem:  VAT Teatri lavastus "Raev" õpetab vihavaenlases inimest nägema | Teater

Projekt valmis koostöös Justiitsministeeriumiga ja seda rahastatakse euroopa projektitoetuse abil. Etendused toimuvad Tallinnas, Tartus, Jõhvis ja Kuressaares.

Kokkuvõttes võib öelda, et foorumteatri uuslavastus “Karistus!?” on oluline samm noorte probleemide lahendamise suunas. Lavastus pakub publikule võimalust osaleda diskussioonis ja otsida lahendusi noorte käitumisprobleemidele. Teater toob esile olulisi teemasid nagu kiusamine, konfliktid ja hoolimatus ning julgustab publikut kaasa mõtlema ja kaasa rääkima. See on tõhus vahend probleemide teadvustamiseks ja lahenduste otsimiseks ning aitab suurendada noorte teadlikkust oma käitumisest ja selle tagajärgedest. Lavastuse sõnum on selge – üheskoos saame leida lahendusi ja luua turvalisema keskkonna noortele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga