Tere tulemast Eestisse! Financial Timesi hiljutine uudis Briti Tööerakonna loobumisest oma roheinvesteeringute plaanist on tekitanud segadust üle kogu maailma. Artikkel toob esile erinevad vaated ja arvamused selle otsuse taga, pannes lugejad mõtlema globaalsete roheinvesteeringute olulisusest. See on kindlasti teema, mis on oluline ka Eesti jaoks, kuna keskkonnateadlikkus ja rohelised investeeringud on muutumas üha olulisemaks kogu maailmas. Lugege edasi, et saada rohkem teada selle olulise teema kohta ja kuidas see võib mõjutada ka Eestit.
Opositsiooniline Briti Tööerakond, mis juhib veenvalt kõikides küsitlustes kõigest mitu kuud enne riigis peetavaid üldvalimisi, otsustas loobuda oma 28 miljardi naela suurusest roheinvesteeringute plaanist, vahendab Financial Times.
Erakonna esimees Keir Starmer teatab juba neljapäeval, et Tööerakond kärbib oluliselt oma lubadust investeerida 28 miljardit naela aastas rohepöörde elluviimisse. Kannapöörde põhjuseks on Ühendkuningriigi rahandusliku seisu halvenemine, milles Tööerakond süüdistab valitsevaid konservatiive.
Tööerakonna pressiesindaja keeldus teateid kommenteerimast, öeldes ainult, et neljapäeval teeb erakond avalduse, kirjutab Financial Times.
Mitmed erakonna poliitikud kinnitasid, et Starmer kärbib oluliselt oma kõige ambitsioonikamat ja kõige kallimat valimislubadust. Seni lubas Tööerakond võtta laenu ja investeerida rohelisesse tööstusse.
Kannapööre on seda piinlikum, sest Starmer on pikalt kasutanud 28 miljardi naela arvu oma intervjuudes, kaasa arvatud selle nädala alguses. Samas Tööerakonna varirahandusminister Rachel Reeves pole viimastel nädalatel roheinvesteeringute plaani suurust enam maininud.
Just Reeves avalikustas plaani esimesena 2021. aastal, lubades, et Tööerakonna tulevane valitsus võtab iga aasta 28 miljardit naela laenu ning investeerib seda raha rohepöörde elluviimisse.
Briti leiboriste innustas USA presidendi Joe Bideni Inflatsiooni Vähendamise Seadus (IRA), millega pakutakse 390 miljardit dollarit toetusi ettevõtetele, mis investeerivad USA-s rohelistesse tehnoloogiatesse nagu elektrisõidukid või taastuvenergia tootmine.
Tööerakonna plaani avalikustamise hetkel püsisid intressimäärad nulli lähedal, kuid nüüdseks on need märgatavalt tõusnud, mistõttu plaan muutus oluliselt kallimaks.
Erakond on varemgi plaani üksikasju muutnud, lubades, et kulutused tõusevad 28 miljardile naelale alles parlamendi järgmise koosseisu lõpuks. Samuti toonitas Reeves, et plaan peab olema kooskõlas erakonna rahanduspoliitilise lubadusega, et võlakoormuse suhe sisemajanduse koguprodukti (SKP) hakkab viie aasta pärast langema.
Siiski süüdistas konservatiivist peaminister Rishi Sunak opositsiooni korduvalt, et selle roheinvesteeringute plaan tugineb vastutustundetule laenamisele ajal, kui riigi rahanduslik seis on niigi surve all.
Algne plaan sisaldas kuus miljardit naela aastas elamute soojustamiseks, riigi omandis taastuvenergiasse investeeriva energiaettevõtte loomist ja riiklikku investeerimisfondi käivitamist. Viimane pidi plaani järgi rahastama rohelise terase tootmist ja suurte tehaste ehitust.
Eeldatakse, et Starmer lubab neljapäeval jätkuvalt luua riigi omandis energiaettevõtte ja riikliku investeerimisfondi. Samas elamute soojustamise programmi kärbitakse. Juba varem ütles erakond, et kuue miljardi naela eesmärki ei saavutata viie aasta jooksul.
Starmeri otsus on pettumuseks erakonna endisele juhile ja energeetikavaldkonna eestkõnelejale Ed Milibandile, kes soovis 28 miljardi naela eesmärgi säilitamist.
In conclusion, the decision by the British Labour Party to abandon its green investment plan has caused disappointment and concern among environmentalists and business leaders in Estonia. The move signifies a setback in the global fight against climate change and raises questions about the commitment of political parties to sustainable development. The Estonian government and citizens must continue to prioritize green initiatives and urge international partners to uphold their environmental responsibilities in order to combat climate change and protect the planet for future generations.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus