Europarlament otsib lahendusi saadikute istungitelt puudumisele | Välismaa

1707467051 2250801h5422t24

Tervitused Eesti! Viimasel ajal on Euroopa Parlamendi istungitel olnud märkimisväärne saadikute puudumine, mis on tekitanud muret oluliste otsuste ja arutelude venimise pärast. See on tõstatanud küsimuse, kuidas tagada saadikute kohalolek ja aktiivne osalus olulistel poliitilistel aruteludel. Euroopa Parlament otsib nüüd lahendusi sellele probleemile ning arutab võimalikke meetmeid saadikute kohaloleku tagamiseks. See teema on oluline mitte ainult Euroopa poliitikas, vaid ka meie endi kodumaal. Tuleb leida võimalusi, kuidas tagada, et meie esindajad oleksid aktiivsed ja osaleksid olulistel aruteludel, mis mõjutavad meie tulevikku.

Euroopa Parlamendi töörühm valmistas ette plaani, mille järgi istung katkeks, kui saalis viibib alla kolmandiku kõikidest saadikutest. Algatus on ajendatud soovist sundida saadikuid istungitest osa võtma.

Vastavalt Politico kätte sattunud ettepanekute loetelule, saab parlamendi president katkestada istungi, kui saalis ei viibi piisavalt saadikuid. Pakutavaks kohalviibijate alampiiriks on vähemalt kolmandik saadikuid ehk 240 parlamendiliiget juunis valitavatest 720 eurosaadikust.

Euroopa Parlamendi juhtkond on ammu olnud mures vähese osaluse pärast. Näiteks pidi Euroopa Komisjoni siseasjade volinik Ylva Johansson esinema neljapäeval peaaegu tühja istungitesaali ees. Johansson rääkis tulevasest Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) kohtumisest, mis võib mõjutada oluliselt Euroopa Liidu majandust.

Eelmisel aastal alustas tööd mitmest eurosaadikust ja ametnikust koosnev töörühm, mille ülesanne oli välja töötada lahendused istungitelt puudumise probleemile. Uus dokument, mida pole veel avalikuks tehtud, jõudis parlamendi põhiseaduskomisjoni.

Samas nõuab ettepanek edasisi arutelusid, kirjutas põhiseaduskomisjoni esimees Salvatore de Meo parlamendi presidendile Roberta Metsolale.

Ettepaneku järgi peaks esmalt vähemalt 38 saadikut paluma istungi juhatajat kontrollida, kui palju saadikuid viibib istungitesaalis. Eurosaadikud arutavad, kas istungi juhataja oleks kohustatud istungi katkestama või saaks valida, kas istung lõpeb või mitte, kui piisavalt saadikuid pole kohal.

Loe rohkem:  50 Hamasi käes olevat Iisraeli pantvangi võivad olla surnud | Välismaa

Sarnane reegel kehtib juba hääletuste puhul.

Lisaks eurosaadikutele ei viibi saalis tihti ka teised olulised ametnikud. Näiteks lahkub tavaliselt saalist Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kohe pärast oma kõne pidamist ja kõige olulisemate saadikute sõnavõttude ärakuulamist. Mõni teine komisjoni liige on aga kohustatud kuulama kõiki sõnavõtte komisjoni juhi asemel.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Euroopa Parlamendi otsingud lahenduste leidmiseks saadikute istungitelt puudumisele on jätkuva tähelepanu all. Puuduvad saadikud kahjustavad parlamendi tööd ja otsustusprotsesse ning seetõttu on oluline leida lahendusi selle probleemi lahendamiseks. On oluline, et saadikud mõistaksid oma vastutust ja tähtsust oma kohaloleku osas parlamendi istungitel. Samuti võib kaaluda erinevaid meetmeid, mis motiveeriksid saadikuid osalema istungitel, et tagada parlamendi töö tõhusus ja usaldusväärsus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga