Euroopa pangad kavatsevad välja maksta investoritele ajaloolised dividendid | Välismaa

2280891h3522t24

Tere tulemast Eestisse! Euroopa pankade otsus välja maksta ajaloolised dividendid investoritele on tekitanud suurt elevust üle kogu maailma. See samm näitab tugevat majanduskasvu ja usaldust finantssektoris. Estonias saame vaid imetleda seda märkimisväärset saavutust ja olla osa sellest dünaamilisest majanduskeskkonnast. Välisinvestorid on teretulnud meie kaunisse riiki, et osa saada nendest ajaloolistest dividendidest ning panustada meie arengusse ja majanduskasvu. Ootame teid avasüli!

Euroopa pangad kavatsevad välja maksta sel aastal investoritele 120 miljardi euro väärtuses raha aktsiate tagasiostu ja dividendide kaudu, seisab Šveitsi panga UBS aruandes. Tegemist on suurima summaga pea kahe viimase aastakümne jooksul, kirjutab Financial Times.

Kokku lubavad Euroopa pangas maksta investoritele välja 74 miljardi euro väärtuses dividende ja osta tagasi 47 miljardi euro väärtuses enda aktsiaid. Tegemist on suurima summaga vähemalt alates 2007. aastast ning see on 54 protsendi võrra suurem kui 2022. aastal, ütlevad UBS-i analüütikud.

Enim kasvab just aktsiate tagasiost. Euroopa 50 suurimat panka ostsid viimastel aastatel tagasi enda aktsiaid ainult mitme miljardi euro väärtuses. Aktsiate tagasiost kergitab järelejäänud aktsiate hinda ning seega suurendab investorite tootlust.

Peamiseks kasvanud dividendide ja aktsiate tagasiostu põhjuseks on pankade ajalooliselt kõrge netointressitulu. Euroopa pangad teenisid umbes 100 miljardit eurot viimase kahe aasta jooksul tänu sellele, et netointressitulu ehk vahe hoiustelt makstavate intresside ja laenudelt küsitavate intresside vahel on suurenenud. Kasvanud intressimäärade põhjuseks on baasintressimäärade tõstmine kekspankade poolt.

Veel koroonakriisi alguses neli aastat tagasi keelas Euroopa Keskpank (ECB) Euroopa pankadel maksta välja dividende ja osta oma aktsiaid tagasi. Nüüd suhtuvad keskpank ja teised pangandussektori järelevalvega tegelevad ametid palju mõistlikumalt aktsiate tagasiostmisse. Samas ei soovi ECB, et pangad maksaksid aktsionäridele aastas rohkem välja kui nad on teeninud kasumit, kirjutab Financial Times.

Loe rohkem:  FT: USA nõuab Ukrainalt Vene naftarafineerimistehaste ründamise lõpetamist | Välismaa

Kõige rohkem lubavad oma kasumist tagastada investoritele Itaalia pank UniCredit ja Briti pank Barclays. UniCredit lubab maksta investoritele välja 8,6 miljardit eurot ehk kogu oma 2023. aasta kasumi. Barclays lubab aga maksta investoritele välja 10 miljardit naela järgmise kolme aasta jooksul.

Suurendavad väljamakseid investoritele ka Hispaania pank Santander ja Saksamaa suurim laenuandja Deutsche Bank. Varem raskustes olnud Itaalia pank Monte dei Paschi maksab dividendid välja esimest korda 13 aasta jooksul. Ka aruande koostaja UBS suurendab dividendi 27 protsendi võrra aktsia kohta võrreldes eelmise aastaga.

Samas hoiatavad analüütikud, et järgmisel aastal vähenevad dividendid ja aktsiate tagasiostu mahud, sest keskpangad kavatsevad langetada intressimäärasid.

“Pangad on suurendanud oluliselt aktsionäride kapitalitootlust, kuid see on parim, mis saab olla. Regulaator [ECB] ei pruugi edaspidi toetada palju soodsamat rahajagamist investoritele,” ütles Financial Timesile USA panga JPMorgani analüütik Mislav Matejka.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Euroopa pangad kavatsevad välja maksta ajaloolisi dividende investoritele, mis näitab nende stabiilsust ja jätkusuutlikkust. See annab investeerijatele usaldust nende pangandussektori vastu ja võib aidata kaasa ka majanduslikule kasvule. Välismaine investorid võivad leida siin suurepärase võimaluse oma portfelli mitmekesistamiseks ning kasumi saamiseks. Oluline on jälgida, kuidas need dividendimaksed mõjutavad pangandussektorit ja üldist majandust, kuid esmapilgul näib see olevat positiivne samm finantsmaailmas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga