Euroopa Komisjon teeb ettepaneku alustada Bosniaga liitumiskõnelusi | Välismaa

2304837ha3e8t24

Tere tulemast Eestisse! Euroopa Komisjon on teinud olulise ettepaneku alustada Bosniaga liitumiskõnelusi, mis võib olla oluline samm nii Bosnia kui ka Euroopa Liidu jaoks. See samm võib aidata tugevdada suhteid Balkani poolsaarel ning edendada stabiilsust ja arengut selles piirkonnas. Bosnia ja Eesti vahel on pikad ajaloolised sidemed ning meil on suur huvi näha naaberriigi edusamme Euroopa Liiduga ühinemisel. Olge tunnistajaks ajaloolisele hetkele, mis võib kujundada tulevikku kogu Euroopale!

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen teatas teisipäeval, et komisjon teeb liikmesriikidele ettepaneku alustada Bosniaga liitumiskõnelusi.

Bosnia ja Hertsegoviina kuulub piirkonnas kuue riigi hulka, mis on EL-iga ühinemisprotsessi eri etappides. Venemaa alustas 2022. aastal sõjalist tegevust Ukrainas ja see suurendas EL-i huvi Balkanisse laienemise vastu.

“Oleme mõistnud, et ei piisa ainult ootamisest, kuni Lääne-Balkani riigid meile lähemale liiguvad. Ei piisa, kui öelda, et uks on lahti. Peame võtma vastutuse ja igal võimalikul viisil toetama nende teekonda meie poole,” ütles von der Leyen. 

EL-i liidrid peaksid komisjoni soovitust hakkama arutama järgmisel nädalal, kui algab Brüsselis tippkohtumine. Liitumiskõneluste alustamiseks peavad sellega nõus olema kõik 27 EL-i liikmesriiki.

Bosnia liider  Borjana Kristo avaldas lootust, et EL-i liikmesriigid annavad liitumiskõneluste alustamiseks rohelise tule. Kristo lubas, et Bosnia jätkab reformidega. 

Von der Leyeni sõnul on Bosnia teinud viimase aasta jooksul suuri edusamme. “Nad saavutasid aastaga rohkem kui enam kui kümne aastaga,” ütles von der Leyen.

Von der Leyeni sõnul on Bosnia tõhustanud võitlust rahapesu vastu ning parandanud rändevoogude kontrollimist. 

Bosnias tegutsevad aga ka Vene-meelseteks peetavad separatistid. Neid juhib kohalike serblaste liider Milorad Dodik, kes on pikalt võidelnud Bosnia keskasutustest lahkulöömise eest. Dodik on varem kutsunud üles Bosnia serblaste enamusega Serblaste vabariigi ühinemisele Serbiaga.

Loe rohkem:  Biden võis Balti ja Balkani segi ajada | Välismaa

Bosnia ja Hertsegoviina riik koosneb kahest osast – serbia enamusega Serblaste vabariik ning Bosnia ja Hertsegoviina Föderatsioon, kus elavad moslemitest bosnialased ning etnilised horvaadid.

Euroopa Komisjoni ettepanek alustada Bosniaga liitumiskõnelusi on oluline samm Euroopa Liidu laienemise suunas ning aitab kaasa stabiilsuse ja arengu tagamisele Balkani piirkonnas. Bosnia ja Hertsegoviina Euroopa Liiduga ühinemise protsess on pikk ning nõudlik, kuid see annab riigile võimaluse reformide ja demokraatia tugevdamise kaudu edendada oma majandust ja ühiskonda. Loodame, et Bosnia valitsus võtab selle võimaluse tõsiselt ning töötab tihedalt Euroopa Liiduga, et saavutada ühinemiseks vajalikud tingimused. Euroopa Liidu laienemise protsess aitab kaasa rahu ning stabiilsuse tagamisele kogu Euroopas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga