Euroopa gaasihoidlad lõpetasid talve rekordilisel täituvuse tasemel | Välismaa

Tänavune talv on olnud erakordselt külm ning Euroopa gaasihoidlad on saavutanud rekordilise täituvuse taseme. See tähendab, et varud on täidetud kuni piirini, et tagada piisav gaasivarustus kõigile tarbijatele, isegi äärmuslike ilmastikutingimuste korral. Selline saavutus on eriti oluline, arvestades Euroopa sõltuvust gaasivarudest välismaalt. See näitab, kui oluline on jätkata investeerimist gaasihoidlatesse ja alternatiivsetesse energialahendustesse, et tagada turvaline ja stabiilne energia varustamine kogu kontinendile.

Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi gaasihoidlad olid 5. märtsi seisuga täidetud 62 protsendi ulatuses, mis on ajalooliselt kõrgeim gaasihoidlate täituvuse tase sel aastaajal.

Keskmiselt 2011. ja 2020. aasta vahel olid gaasihoidlad märtsi alguses täidetud ainult 41 protsendi tasemel, kirjutab Euractiv.

Kokku oli 5. märtsi seisuga Euroopa gaasihoidlates varus 707 teravatt-tunni väärtuses gaasi, mis on 64 protsendi võrra rohkem kui eelmise kümne aasta jooksul keskmiselt.

Üheks põhjuseks oli võrdlemisi pehme talv, mida iseloomustasid tavapärasest kõrgem õhutemperatuur ja suurem tuulekiirus. Ühelt poolt võimaldas see kasutada vähem gaasi hoonete kütmisel, teiselt poolt suurenes tuuleenergia tootmine. Tegemist on juba teise pehme talvega järjest Euroopas.

Kaugkütteettevõtted kasutasid keskmiselt 14 protsenti vähem gaasi Londonis ja 25 protsenti vähem gaasi Frankfurdis kui varasematel aastatel.

Kuna küttehooaeg on lõppemas suuremas osas Euroopast, ei mõjuta võimalik õhutemperatuuride lühiajaline langus lähiajal eriti gaasihoidlate täituvust.

Lisaks soodsatele ilmastikuoludele toetasid gaasihoidlate täituvuse kõrgena hoidmist Euroopa Komisjoni meetmed gaasitarbimise vähendamiseks.

Euroopa gaasihinnad langesid Hollandi TTF börsil märtsi alguseks 26 eurole megavatt-tunni eest. Veel eelmise aasta oktoobris püsisid hinnad 46 euro tasemel. Hinnad on enam kui 10 korda madalamad kui 2022. aasta augustis, kui mõnedel päevadel tõusis gaasi hind üle 300 euro piiri megavatt-tunni eest.

Loe rohkem:  Venemaa tegi õhurünnakuid Kiievile ja Lvivi oblastile | Välismaa

Seega jõudsid ühe kuu futuurlepingute hinnad ühe megavatt-tunni gaasi eest lähedale keskmisele tasemele 2011. kuni 2020. aastani, kui megavatt-tund gaasi maksis keskmiselt 23 eurot.

Madalamad hinnad võivad soodustada gaasitarbimise tõusu Euroopa tööstusettevõtetes, mis ostavad tavaliselt gaasi pikaajaliste lepingute alusel. Praeguseks maksab aasta ette ostetud megavatt-tund gaasi umbes 30 eurot. 2011. kuni 2020. aastani püsis selliste lepingute hind 26 euro tasemel megavatt-tunni gaasi eest.

Samas võtab börsihindade languse ülekandumine lõpptarbijateni aega, kuid analüütikud ennustavad, et gaasi hinnad lõpptarbijatele peaksid langema enne järgmist talve.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Euroopa gaasihoidlad suutsid talve lõpetada rekordilisel täituvuse tasemel, mis näitab nende võimekust varustada Euroopa Liitu vajaliku gaasiga ka rasketel perioodidel. See tulemus on oluline mitmel põhjusel, sealhulgas energiavarustuse kindluse tagamisel ning gaasihindade stabiilsuse säilitamisel. Lisaks näitab see Euroopa Liidu suutlikkust tulla toime väljakutsetega, nagu Ukraina gaasitransiidi probleemid või Venemaa gaasitarnete ebastabiilsus. Seega on oluline jätkata investeeringuid gaasihoidlatesse ning arendada edasi Euroopa energiajulgeolekut.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga