Eurodirektiivi järgi tuleb pool miljonit elektriarvestit välja vahetada | Majandus

522250h2a82t24

Tere tulemast Eestisse! Euroopa Liidu direktiiv nõuab Eesti energiasektorilt suuri muudatusi – pool miljonit elektriarvestit tuleb välja vahetada. See on osa laiemast plaanist muuta energiatarbimise mõõtmine ja arveldamine täpsemaks ning efektiivsemaks. Uuendatud arvestid võimaldavad tarbijatel jälgida oma energiatarbimist reaalajas ning aitavad kaasa ka energiasäästu ja keskkonnasõbralikkuse edendamisele. See on oluline samm Eesti majanduse ja keskkonna jätkusuutlikkuse tagamisel.

Eurodirektiivi järgi muutub järgmisest aastast elektrisüsteemi arvestus 15 minuti põhiseks. Kuna Eesti elektrimõõturid arvestavad tarbimist valdavalt ühe tunni põhiselt, tuleb pool miljonit arvestit välja vahetada. Elektrilevi hinnangul pole aga väljavahetamine praegu mõistlik ja ettevõte küsis selleks konkurentsiametilt kuni 2031. aastani ajapikendust.

Aastatel 2013–2016  vahetati välja kõik Eesti elektriarvestid kaugloetavate mõõturite vastu. Need seadmed võimaldavad tunniajalist tarbimise arvetust. Kuid järgmisest aastast hakkab kehtima eurodirektiiv, mille järgi viiakse elektri arvestuse periood üle 15 minuti peale. 

“Täna on Elektrilevil umbes 700 000 arvestit üle Eesti ja nendest juba 120 000 võimaldavad 15 minuti mõõtmist. Ülejäänutel on veel kasulikku eluiga alles. Aastal 2025 me teeme seda, mida meil on mõistlik teha ehk kiirustades ei ole mõtet välja vahetada 100 miljoni euro eest arvesteid,” lausus Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm.

Seetõttu saavad  järgmiseks aastaks uue arvesti elektri suurtarbijad.

“2025. aasta alguseks on meil kõikidele 200-amprise peakaitsmega tarbijatele ja kõikidele üle 15-kilovatise võimsusega tootjatele paigaldatud uued arvestid,” ütles Härm.  

Uus arvesti maksaks paarsada eurot, mida tarbija maksab kinni võrgutasu kaudu. Mõistlik oleks praegused arvestid umbes 14-aastase tegevusea lõpuni kasutada, ütles Härm. Just seetõttu küsis Elektrilevi konkurentsiametilt direktiivi ülevõtmiseks ajapikendust.

“Tavatarbija jaoks 2031 on see tähtaeg, mille me oleme erandite läbirääkimiste käigus saavutanud, et mõõteseadmeid /…/ vahetakse välja järk-järgult,” lausus konkurentsiameti energiaosakonna juhataja Margus Kasepalu.

Loe rohkem:  Suurettevõtja Pärnits sooviks võrdsemat ühiskonda | Majandus

Elektrisüsteemi tasakaalustamise võrgu eeskiri on tegelikult juba seitse aastat vana direktiiv, mille järgi eelkõige elektrivõrkude andmevahetus peaks olema 2025. aastal 15 minuti põhine, ütles Kasepalu. Sellele arvestusele läheb üle ka elektribörs, märkis Alexela energiaportfelli juht Kalvi Nõu. 

“Kui börsi arvestus lähebki 15 minuti peale ühel hetkel, siis sisuliselt kõik paketid, mis täna arvestavad börsi tunnihinda, arvestavad tol hetkel  börsi 15 minuti hinda. Enamik Elektrilevi mõõtmeseadmeid seda täna ei võimalda. Näiteks jaotatakse tunnikogus lihtsalt neljaks. Ja päeva lõpuks, kui jagatakse neljaks, siis klient ei tunneta absoluutselt mingit vahet,” ütles Nõu.

Kokkuvõttes võib öelda, et Eurodirektiivi järgi tuleb Eestis välja vahetada ligikaudu pool miljonit elektriarvestit, mis on suur ja oluline samm energiatõhususe edendamisel. Uued arvestid peaksid võimaldama täpsemat ja mugavamat energiatarbimise jälgimist ning aitama vähendada elektrikadusid. Lisaks on see ka oluline samm Euroopa Liidu energiatõhususe eesmärkide saavutamisel ning peaks tooma kaasa positiivseid muutusi majandusele läbi säästetud ressursside. Kogu protsess saab olema väljakutseid pakkuv, kuid pikas perspektiivis peaks see tooma kaasa palju kasu nii tarbijatele kui ka riigile tervikuna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga