Euroala tööstustoodang langes järsult aasta alguses | Välismaa

2305227hc093t24

Tööstustoodangu langus Euroalal on murettekitav signaal majanduse tervise kohta. Olukord on eriti raske nendele riikidele, kes on juba muude majanduslike probleemide käes vaevelnud. Euroopa majanduse keerises on ka Eesti, kes peab vastu seisma väliste šokkide mõjule. See väljakutse nõuab tugevaid meetmeid ja kiireid lahendusi, et tagada majanduse stabiilsus ja taastumine. Euroopast sõltuvast Eesti majandusest sõltuvad ka meie tulevased väljavaated.

Euroala tööstustoodangu maht langes jaanuaris 3,2 protsenti võrreldes detsembriga, teatas kolmapäeval Eurostat.

Langus oli märksa sügavam, kui analüütikud ennustasid. Bloombergi küsitletud majandusteadlased ennustasid ainult 1,8-protsendilist langust. Lisaks korrigeeris Eurostat allapoole ka detsembrikuu tööstustoodangu mahu.

Uued andmed toonitavad Euroopa tööstussektori raskusi, eriti keeruline on olukord Saksamaal, mis on ühtlasi euroala suurim majandus. Tööstustoodangu järsk langus võib tähendada, et majanduskasvu väljavaateed esimeses kvartalis halvenevad veelgi, kirjutab Bloomberg.

Bloombergi küsitletud analüütikud ennustavad euroalale ainult 0,1-protsendilist majanduskasvu aasta esimese kolme kuu jooksul. Eelmisel nädalal avalikustas Euroopa Keskpanga (ECB) president Christine Lagarde majandusprognoosi, mille järgi kasvab Euroopa Liidu majandus ainult 0,6 protsenti terve aasta jooksul. Ühtlasi ütles ECB president, et majanduskasv jääb tagasihoidlikuks.

Enim vähenes jaanuaris kapitalikaupade tootmismaht, langedes 14,5 protsenti. Tegemist on muude kaupade valmistamiseks või teenuste osutamiseks kasutatavate toodetega. Ka tarbijakaupade toodang langes, samas kasvas energia tootmine.

Liikmesriikidest toimus suurim tööstustoodangu langus Iirimaal, kus tootmismaht vähenes 29 protsenti võrreldes detsembriga. Eurostat hoiatas, et Iiri statistikaamet tegeleb oma metodoloogia ülevaatamisega.

Euroala tööstustoodang langes järsult aasta alguses, kuid see ei tähenda, et olukord oleks lootusetu. Pigem on see väljakutse, millele tuleb vastata asjakohaste meetmetega. Eesti peaks keskenduma innovatsioonile ja digitaliseerimisele, et suurendada tootlikkust ja konkurentsivõimet. Samuti võiks riik kaaluda uute turgude avamist ja toetuste suurendamist, et toetada kohalikke ettevõtteid. Olukord võib olla keeruline, kuid õige lähenemisega on võimalik leida lahendusi ning taastada tööstustoodangu kasv.

Loe rohkem:  Kannik: arutelu sõdurite saatmise üle Ukrainasse paneb Kremli muretsema | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga