Tere tulemast Eestisse! Euroopa Parlamendi valimiste lähenedes on Euroopa Rahvapartei (EPP) toetus kasvamas ning sellest teeb igakülgset analüüsi ja kajastust Euractiv. EPP on üks suurimaid ja mõjukamaid poliitilisi jõude Euroopa Parlamendis ning nende tugevnevat toetust on oluline jälgida. Välismaa meedia nagu Euractiv pakub põhjalikku ja objektiivset uudistekajastust, mis aitab kaasa Euroopa poliitilise maastiku paremale mõistmisele ka siin Eestis.
Kui veebruari lõpus ennustasid liikmesriikides tehtud küsitlused paremtsentristlikule Euroopa Rahvaparteile (EPP) 181 kohta Euroopa Parlamendi järgmises koosseisus, siis märtsi keskpaiku kasvas erakonna toetus juba 183 saadikukohani, vahendab Euractiv.
Teist kohta säilitab jätkuvalt sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsioon (S&D), kuid nende toetus liikmesriikides langes 140 saadikukohalt 135-le, kirjutab Euractiv, toetudes Europe Electsi kogutud andmetele.
Kolmanda koha pärast käib tihe rebimine: parempopulistlik Identiteedi ja Demokraatia (ID) fraktsioon saaks 89 mandaati, kui valimised toimuksid praegu, samas kui liberaalse Renew tulemuseks oleks 86 kohta ning Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsiooni tulemuseks 84 kohta.
Suuruselt väikseimaks ehk seitsmendaks fraktsiooniks on risk jääda nii rohelistel kui Euroopa Vasakparteil kellele ennustatakse küsitluste järgi vastavalt 50 ja 46 kohta.
ID languse ja vasakpartei taga on ennekõike Saksa küsitlustes toimunud muutus: võrreldes veebruariga langes Saksa parempopulistliku erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) toetus 20 mandaadilt 16-le, samas kui vasakpopulistliku poliitiku Sahra Wagenknechti endanimelise erakonna Sahra Wagenknechti Liit (BSW) ennustatud tulemus tõusis viielt kohalt kaheksale.
Küll aga pole selge, kas BSW üldse liitub Euroopa Vasakpartei fraktsiooniga, sest Wagenknecht ja tema liitlased lahkusid kõigest eelmisel sügisel Saksamaa Vasakparteist (die Linke), mis viis erakonna parlamendifraktsiooni laialisaatmiseni Saksa parlamendi alamkojas Bundestagis.
Mõlemad erakonnad on vastu Ukraina abistamisele ning nii AfD kui BSW sõnul polnud Saksamaal vaja Vene gaasist loobuda, samuti toetavad mõlemad erakonnad sisserände piiramist. Küll aga sattus AfD jaanuaris skandaalisse seoses selle mõnede poliitikute kohtumisel, millel arutati inimeste massilist väljasaatmist Saksamaalt. Samal ajal rajas Wagenknecht oma erakonna.
Rumeenias tõuseb aga Moldova ja Rumeenia taasühinemist toetava parempopulistliku erakonna AUR toetus. Pärast seda, kui valitusse kuluvad sotsiaaldemokraadid (PSD) ja paremtsentristid (PNL) otsustasid moodustada ühise valimisliidu, hakkas moodustatud valimisliidu toetus kiiresti langema, millele aitasid kaasa ka korruptsiooniskandaalid.
Praegusel hetkel saaks AUR 12 saadikukohta Rumeeniale mõeldud 33-st, samas kui PSD saaks üheksa eurosaadikut ja PNL kaheksa.
Kuna Rumeenias toimuvad sel aastal lisaks Euroopa Parlamendi valimistele aasta lõpus parlamendi- ja presidendivalimised, on juunis toimuv hääletus oluliseks testiks Rumeenia erakondade populaarsusele.
Euroopa Parlamendi valimised toimuvad juba 9. juunil.
Kokkuvõttes näitavad Euractivi uuringud, et Euroopa Parlamendi valimistel on Euroopa Rahvapartei toetus kasvanud. See on märk sellest, et Eesti ja teiste Euroopa riikide kodanikud usaldavad EPP-d ning näevad nende poliitikat kui tõhusat ja usaldusväärset. EPP edumaa näitab ka seda, et Euroopa Parlamendi tulevikus võib domineerida konservatiivne poliitika ning see võib mõjutada otseselt Eesti ja teiste riikide tulevikku Euroopa Liidus. Seega on oluline jälgida EPP edasist arengut ning nende mõju Euroopa Parlamendi otsustele ja suundadele.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus