Tere tulemast, kallid teatriarmastajad! Viimastel aastatel on Eesti etendusasutuste liidus kerkinud oluline küsimus – kas linna- ja erateatrite rahastust peaks eraldama eraldi? See küsimus on tekitanud tuliseid arutelusid ja erinevaid seisukohti, kuid siiski on üksmeelt selles, et teatrikultuuri toetamine on äärmiselt oluline. Kuidas see küsimus laheneb ja millised tagajärjed see võib kaasa tuua, sellest saad lugeda meie artiklist “Etendusasutuste liit: linna- ja erateatrite rahastus tuleb lüüa lahku”. Aitame sul mõista olukorra keerukust ja leida vastuseid küsimustele, mis Sind huvitavad.
Kui praegu jagab riik tegevustoetusi linnateatritele ja erateatritele ühes voorus, siis Eesti etendusasutuste liidu hinnangul peaks see tulevikus olema eraldi, sest teatrite toimimispõhimõtted on erinevad.
“Teeme ettepaneku viia munitsipaalteatrid teise taotlusvooru, mis võimaldab paremini arvestada nende tegevusloogikaga. Munitsipaalteatrite mahutamine erateatrite taotlusvooru toob kaasa kriteeriumite mugandamise mõlemaid osapooli arvestavaks, mis kokkuvõttes ei sobitu kummagi toimimisprintsiipidega,” kirjutas Eesti etendusasutuste juht Velvo Väli kultuuriministeeriumile.
Väli lisas, et arvestades, et sihtasutusena tegutsevaid teatreid hinnatakse eraldi, siis moonutab era- ja munitsipaalteatrite ühendamine teatripilti. “Loodame, et kultuuriministeerium arvestab ettepanekuid ning näeb protsessi avatud dialoogina,” sõnas Väli.
Ühtlasi tegi Väli ettepaneku alustada läbirääkimisi tegevustoetuste määruse muutmiseks, et 2026. avanev taotlusvoor lähtuks täpsustatult alustelt: arvestaks mahupõhisust, käsitleks teatreid tervikpildis ning looks teatritele kestlikke arenemisvõimalusi.
2022. aasta novembris võeti vastu uus etendusasutuse seadus, et muuta teatrite rahastust läbipaistvamaks. Teatritele hakati raha jagama kunstiliste kriteeriumite alusel pandud punktide järgi ja see tõi kaasa olukorra, kus jagatavad summad olid senisest erinevad. Kuna ka ministeerium nägi süsteemis parendamisvõimalusi, siis muudeti hiljem toetuste jagamise süsteemi uuesti, lisaks ootab ministeerium jätkuvalt huvigruppide kommentaare seadusele.
Kokkuvõttes tundub, et etendusasutuste liit on seisukohal, et linna- ja erateatrite rahastamine peaks olema eraldi ja et sel viisil saaks tagada parema läbipaistvuse ja efektiivsuse. Kuigi see võib tunduda keeruline ja asutuste jaoks väljakutsena, võib see lõppkokkuvõttes osutuda kasulikuks mõlema osapoole jaoks. Oluline on, et teatrid saaksid piisavalt ressursse ja toetust, et nad saaksid jätkata kvaliteetsete etenduste pakkumist publikule ning aidata kultuuri arengule kaasa.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus