Eesti ja teised Euroopa Liidu riigid on nõustunud pikendama Ukraina põllumajandustoodangule tollivaba impordi lepingut. See samm on oluline mitmel põhjusel – see tugevdab kahe piirkonna vahelisi kaubandussuhteid, võimaldades Ukraina põllumeestel rohkem oma toodangut eksportida ning samal ajal aitab tagada stabiilset toiduainete pakkumist Eestis. See otsus on suurepärane näide tõhusast koostööst ja vastastikusest kasust ELi ja Ukraina vahelisel tasandil.
Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Parlamendi läbirääkijad jõudsid kokkuleppele, mille järgi pikendatakse Ukraina põllumajandustoodangu tollivaba ligipääsu ühisturule veel ühe aasta võrra ehk kuni 2025. aasta juunini, seisab Euroopa Parlamendi pressiteates.
Seega leppisid parlament ja EL-i riigid kokku, et nad toetavad plaani, mille Euroopa Komisjon pakkus välja juba jaanuaris. Plaani kohaselt pääseb Ukraina toodang EL-i turule jätkuvalt tollivabalt, kuid imporditollid kehtestatakse taas konkreetsetele kaubaliikidele juhul, kui nende impordimahud ületavad 2022. ja 2023. aasta keskmist näitajat.
Kui Euroopa Komisjoni algse ettepaneku järgi laieneks selline kaitsemehhanism linnuliha, munade või suhkru impordile, siis Euroopa Parlament otsustas, et tollid saab vajadusel kehtestada ka kaera, maisi, odra ja mee impordile Ukrainast.
Parlament teatas samuti, et läbirääkijad said komisjonilt kinnituse, et see astub teatud samme juhul, kui Ukraina nisu import kasvab järsult.
Parlamendi pressiteates rõhutatakse, et kaitsemehhanism rakendub, kui Ukraina impordimahud ületavad 2022. ja 2023. aasta keskmist näitajat. Parlamendi läbirääkijad said samuti komisjonilt kinnituse, et see kehtestab imporditollid Ukraina toodangule 14 päeva jooksul alates hetkest, kui kokkuleppes sätestatud impordimahtu ületatakse.
EL kaotas ajutiselt imporditollid ja -kvoodid Ukraina põllumajandustoodangule 2022. aasta juunis, et aidata Venemaa rünnaku all oleva riigi majandust.
ELi otsus pikendada Ukraina põllumajandustoodangu tollivaba impordi on oluline samm kahe riigi vahelise majanduskoostöö tugevdamiseks. See võimaldab Ukraina põllumajandustoodangul jätkuvalt siseneda ELi turule ning aitab toetada Ukraina põllumajandustootjaid majanduslikult. Samuti on see kasulik ELi tarbijatele, kuna see võib aidata hoida hindu konkurentsivõimelisel tasemel. Kokkulepe näitab, kui oluline on jätkata avatud ja vastastikust kasu toovat suhtlust ELi ja Ukraina vahel.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus