EL-i sotsialistid tegid kannapöörde suhtumises Hiinasse | Välismaa

2284323h1397t24

Eestis on puhkenud skandaal, kui Euroopa Liidu sotsialistid tegid ootamatu kannapöörde suhtumises Hiinasse. Varem kriitiliselt Hiina inimõiguste rikkumiste suhtes seisnud poliitikud on nüüd väljendanud soovi Hiinaga tihendada koostööd. See otsus on tekitanud palju segadust ja pahameelt nii kodu- kui välismaal. Kas EL-i valitsusjuhtide uus suhtumine Hiinasse toob kaasa positiivsed või negatiivsed tagajärjed, jääb näha. Siiski on selge, et selle otsuse tagajärjed kajastuvad laiemalt kogu Euroopa poliitilises maastikus.

Euroopa sotsiaaldemokraate ja vasaktsentriste koondav Euroopa Sotsialistlik Partei (PES) tegi kannapöörde oma suhtumises Hiinasse, lubades seada esikohale suhtluses Pekingiga Euroopa enda huve ja väärtusi.

Kui esialgu plaanis PES panna oma valimisprogrammi kirja, et Euroopa Liit peaks süvendama koostööd USA ja Hiinaga, siis Sotsialistide ja Demokraatide (S&D) Euroopa Parlamendi fraktsiooni survel oli PES sunnitud oma programmis olulise muudatuse tegema, kirjutab Euractiv.

Valimisprogrammi lõpliku mustandi järgi, mis läheb kinnitamisele selle nädala laupäeval, seisab, et EL-i suhted Hiinaga peavad põhinema Euroopa väärtuste ja huvide edendamisel.

“Me leiame uue tasakaalu suhetes Hiinaga, edendades oma väärtusi ja kaitstes oma huve, ning jätkates koostööd akuutsete globaalsete probleemide lahendamisel,” seisab Euractivi kätte sattunud tekstis.

Vajadus parandada suhteid USA-ga on toodud välja eraldi lõigus, sealhulgas mainitakse ka koostöö tähtsust Ühendkuningriigiga.

“Me tugevdame veelgi EL-i koostööd USA ja teiste demokraatlike liitlastega ning loome tugeva partnerlussuhte Ühendkuningriigiga,” seisab valimisprogrammi lõplikus versioonis.

Anonüümseks jääda soovinud S&D fraktsiooni ametnik ütles Euractivile, et fraktsioon avaldas koduerakonnale survet Hiina-lõigu muutmiseks. Fraktsioon soovis, et programm oleks Hiina suhtes ettevaatlikum.

Ametniku sõnul soovis fraktsioon veelgi jõulisemat sõnastust, kuid mõnede liikmesriikide erakonnad kartsid, et see võib kahjustada kaubandussuhteid Hiinaga.

Minevikus on S&D fraktsioon edendanud resolutsioone, mille järgi peaks EL-i suhted Hiinaga põhinema inimõiguste austamisel. Hiinat on laialdaselt süüdistatud süsteemsetes inimõiguste rikkumistes, eriti Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas.

Loe rohkem:  Sõja 697. päev: Leningradi oblastis kostsid plahvatused, Ust-Lugas põles vedelgaasiterminal | Välismaa

Tegemist pole esimese korraga, kui suur Euroopa erakond peab tegema kannapöörde vahetult enne valimisprogrammi kinnitamist. Eelmisel nädalal tegi Euroopa Parlamendis suurima fraktsiooniga esindatud Euroopa Rahvapartei (EPP) kannapöörde EL-i sisepõlemismootoriga sõidukite keelustamise osas. Kui varem lubas EPP keelu tühistada, pidi see oma eeldatava Euroopa Parlamendi valimiste esinumbri Ursula von der Leyeni survel keeldu toetama asuma.

In conclusion, the recent change in attitude towards China by the socialist party in Estonia marks a significant shift in foreign policy. The decision to reassess their approach to China demonstrates a willingness to adapt to changing global dynamics and prioritize diplomatic relations. As Estonia navigates the complex landscape of international politics, it is crucial to maintain a balanced and pragmatic approach towards all nations, including China. By acknowledging the importance of constructive engagement with China, Estonia can work towards fostering mutual understanding and cooperation for the benefit of both countries.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga