Tere tulemast Eestisse! Viimastel uudistel on hot-teema Venemaa naftatööstus ning selle mõju rahvusvahelistele turgudele. Ekspertide sõnul on Vene tehaste nafta rafineerimisvõime viimasel ajal langenud umbes 600 000 barreli võrra päevas, mis võib mõjutada ka meie siinseid turge. Tunned huvi selle teema vastu? Uuri lähemalt ja saa uusimat infot sellest artiklist “Välismaa” rubriigist. Ole kursis välismaa sündmustega juba täna!
Pärast hiljutisi Ukraina droonirünnakuid suudavad Vene tehased rafineerida päevas 600 000 barreli võrra vähem toornaftat, ütles naftasaaduste kauplemisega tegeleva ettevõtte Gunvor Group tegevjuht Torbjörn Törnqvist.
Ukraina korraldas viimase kahe kuu jooksul droonirünnakuid 14 Vene naftarafineerimistehase pihta, kusjuures üle kümne rünnaku leidis aset viimase kahe nädala jooksul.
“See on märkimisväärne, sest see tabab loomulikult kohe naftasaaduste eksporti. Seega langeb eksport paarisaja tuhande barreli võrra [päevas], minu jaoks on see naftasaaduste probleem,” ütles Törnqvist esmaspäeval reitinguagentuuri S&P korraldatud konverentsil.
Törnqvisti ettevõte tegeles aktiivselt Vene nafta ja naftasaaduste kauplemisega enne Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse, kuid taandus Vene naftat hõlmavatest tehingutest pärast täiemahulise sissetungi algust.
USA pank JPMorgan Chase prognoosib aga, et Ukraina rünnakute tagajärjel vähenes Vene nafta rafineerimisvõime koguni 900 000 barreli võrra päevas. Analüütikute sõnul võib tootmismahtude taastamine võtta mitu kuud aega, mis suurendas juba toornafta hindu maailmaturul umbes nelja dollari võrra barreli eest.
Törnqvisti sõnul on toornaftaturg suuresti tasakaalus ning hind on õiglane. Gunvori tegevjuht lisas, et USA naftatootmise kasv aeglustub võrreldes eelmise aasta näitajaga ning Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) mittekuuluvate riikide nafta tootmismahud jäävad sel aastal samaks.
Kokkuvõttes näitab Venemaa tehaste nafta rafineerimisvõime langus murettekitavat tendentsi, mis võib mõjutada nafta ja naftatoodete turge üle maailma. See võib kaasa tuua hinnatõusu ja varustusprobleeme. Oluline on jälgida olukorda ning leida lahendusi sõltumatule energiavarustusele. Samuti tuleks kaaluda alternatiivseid taastuvenergiaallikaid, et vähendada sõltuvust naftast ning muuta energia tootmine keskkonnasõbralikumaks ja ohutumaks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus