Ajalooline otsus: Jaapan loobus negatiivsetest intressimääradest | Välismaa

2313531hf33dt24

Ajaloos on auväärseid hetki, mis määravad riigi majandusliku tuleviku. Üks sellistest ajaloolistest otsustest on Jaapani äsja teatatud loobumine negatiivsetest intressimääradest. See samm mõjutab mitte ainult Jaapani majandust, vaid ka maailma tervikuna. Selle otsuse tagajärjed võivad ulatuda kaugematesseki osadesse maailma, sealhulgas kaunisse Eestisse. Mis saab olema selle otsuse mõju meie majandusele ja kuidas see võib mõjutada meie tulevikku? Ainult aeg näitab, kuid üks on kindel – see ajalooline otsus jääb meelde juba aastateks.

Jaapani keskpank otsustas teisipäevasel istungil tõsta intressimäärasid esimest korda alates 2007. aastast. Otsus tähendab, et pikk periood, mille jooksul olid Jaapani keskpanga intressimäärad negatiivsed, lõpeb. Jaapan on viimane riik maailmas, mis loobub negatiivsetest intressimääradest.

Jaapani keskpank langetas otsuse tõsta intressimäära 0,1 protsendi võrra. Kui alates 2016. aasta algusest oli Jaapani keskpanga hoiustamise püsivõimaluse intressimääraks -0,1 protsenti, siis teisipäeval langetatud otsuse järel on selleks 0 kuni 0,1 protsenti.

Samas polnud otsus loobuda negatiivsetest intressimääradest üksmeelne, üheksast keskpanga juhatuse liikmest hääletas selle vastu kaks. Samuti lubas keskpank jätkata Jaapani valitsuse võlakirjade ostmist oma varaostukava raames.

Otsusele eelnes eelmisel nädalal avalikustatud ajalooline palgatõus, milles suutsid kokku leppida Jaapani suuremate ettevõtete ametiühingud. Jaapanlaste palgad tõusevad 5,3 protsenti, mis on kõrgeim tase alates 1991. aastast. Jaapani kontekstis suur palgatõus andis kekspangale kindluse, et inflatsioon püsib ning Jaapani majandus ei naase deflatsiooni juurde.

Viimasel ajal leidis Jaapani majanduses aset mitu ajaloolist muutust. Lisaks palgatõusule, deflatsiooni asendumisele inflatsiooniga ja negatiivsetest intressimääradest loobumisele jõudis ka Jaapani peamine aktsiaindeks Nikkei 225 veebruaris ajalooliselt kõrgele tasemele. Senine indeksi rekord püstitati lausa 34 aastat tagasi.

Samas näitab Jaapani kekspanga otsus jätkata valitsuse võlakirjade ostmist, et poliitikakujundajate hinnangul on majanduse seis jätkuvalt habras, millele viitab ka nõrgad majapidamiste tarbimiskulutused.

Loe rohkem:  Ukraina abipakett kukkus USA senatis läbi | Välismaa

Kuigi Jaapan loobus negatiivsetest intressimääradest, eeldavad majandusteadlased, et intressimäärad püsivad lähiajal nullilähedased ning suuri intressimäärade tõuse ei prognoosita. Kui Jaapani keskpank alles hakkas intressimäärasid tõstma, kaaluvad maailma teiste suurte majanduste keskpangad intressimäärade langetamist, mis piirab veelgi Jaapani võimalusi intressimäärasid oluliselt tõsta.

Kokkuvõttes võib öelda, et Jaapani otsus loobuda negatiivsetest intressimääradest on ajalooline sündmus ning võib kujuneda oluliseks mõjuteguriks maailma majanduses. See otsus näitab, et Jaapani majandus on teel tasakaalustatumale ja stabiilsemale suunale. Samuti võib see mõjutada ka teiste riikide majanduspoliitikat ning aidata kaasa globaalse majanduse arengule. See võib tuua kaasa positiivseid muutusi nii Jaapanis kui ka rahvusvahelisel tasandil ning seega tuleks jälgida, kuidas see otsus edaspidi maailma majandust mõjutab.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga