EKKM algaval näitusehooajal saab muuhulgas näha Ene-Liis Semperi isikunäitust | Kunst

2194420h8b82t24

Tere tulemast Eestis asuvasse Kaasaegse Kunsti Eesti Muuseumisse (EKKM), kus algaval näitusehooajal saab kogeda Ene-Liis Semperi uskumatut isikunäitust. Semperi looming on täis emotsiooni, sügavust ja loomingulisust ning ta on üks Eesti kõige silmapaistvamaid kunstnikke. Tema tööd kajastavad tänapäeva ühiskonda ning pakuvad vaatajale ainulaadset ja mõtlemapanevat kogemust. Ära jää maha sellest kunstisündmusest, mis inspireerib ja liigutab igat külastajat!

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) pikendab 18. hooajal näituste kestvusperioodi ning toob senise nelja suurnäituse asemel välja kolm eripalgelist projekti.

EKKM avab hooaja 5. aprillil rahvusvahelise grupinäitusega “Päästik” (“Trigger”), mis on muuseumi kuraatorite Evelyn Raudsepa ja Maria Helen Kändi esimene ühisprojekt. 

“Päästik” hõlmab jõuliselt kehalisi videoteoseid, kohaspetsiifilist heliinstallatsiooni, kineetilisi skulptuure, digitaal-sünteetilisi maale ning moe- ja ehtekunsti traditsioonist välja murdvaid objekte. Osalevad kunstnikud: Adrian Kiss, Bárbara Sánchez-Kane, Cevdet Erek, Darja Popolitova, Hanna Antonsson, Jacolby Satterwhite, (LA)HORDE, Mihkel Maripuu ja Oona Doherty.

Teises projektis “Sügaval soos – eoste teke” (“Down in the Bog – Sporulation”) sukeldub Eesti juurtega Norra kuraator Karolin Tampere koos kunstnike, muusikute ja teadlastega turbaalade ökosüsteemidesse. 14. juunil avanev näitus on peatükk Tampere kolmeosalisest projektist “Sügaval soos – mõeldes koos turbaaladega”, milles mõtestatakse kultuurilisi, ajaloolisi ja kaasaegseid muutusi Põhja-Norra / Saami, Eesti ja teiste valitud piirkondade turbaaladel. Osalevad: Eike Eplik, Ensayos, Fabian Lanzmaier, Geir Tore Holm, Hilde Hauan Johnsen, Ingrid Kristiansen Bjørnaali, Kristina Norman, Magnus Skei Holmen, Maria Simmons, Søssa Jørgensen, Piret Pungas Kohv / Eestimaa Looduse Fond ning Randi Nygård jt.

Hooaja lõpetab isikunäitusega tänaseks rohkem stsenograafi ja lavastajana tuntud, kuid 1990. ja 2000. aastatel installatsiooni- ja videokunstnikuna rahvusvaheliselt tunnustust pälvinud Ene-Liis Semper. Semperi viimane isikunäitus toimus Kumu kunstimuuseumis 2011. aastal. Näitus avatakse 20. septembril.

EKKM on sel hooajal alustamas uut performance’i- ja etenduskunstiprogrammi, mille eesmärk on toetada nii visuaal- kui etenduskunstnike järjest sagenevat valdkondadeülest loomingut ning nende koostööd. Programmi avalöögina etendub 13. mail EKKMi hooaja avanäituse raames iiri koreograafi Oona Doherty tantsulavastus “Hope Hunt”. Lavastus etendub koostöös Tallinna Kultuurikatlaga sealses katelde saalis.

Loe rohkem:  Galerii: Grisli Soppe-Kahari uus näitus räägib emaks olemise kogemustest | Kunst

EKKMi 2024. aasta muuseumi ja näituste visuaale kujundab selle hooaja graafiline disainer Laura Merendi ning uue kuraator-projektijuhina alustab tööd Brigit Arop. Näitusekülastajate vastuvõtu juhtimise võtab üle Laura De Jaeger ning EKKMi muusikaürituste võõrustaja rollis jätkab Mark Alexander Ummelas.

Kokkuvõttes võib öelda, et Ene-Liis Semperi isikunäitus on üks oodatumaid sündmusi EKKM algaval näitusehooajal. Semperi tööd on alati olnud täis mõtteid ja emotsioone, mis haaravad vaataja endasse ning panevad teda mõtlema. Tema kunst on kordumatu ja silmapaistev, ning kindlasti väärib see näitus kõigi kunstihuviliste tähelepanu. EKKM on taas kord tõestanud oma koha kui Eesti kunsti ühe olulisema esindaja ning seda on põnev jälgida, kuidas Semperi tööd selles keskkonnas elama hakkavad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga