Eesti vanim tegevnäitleja Peeter Jürgens: tahaks teatris veel vajalik olla | Inimesed

1710228612 2303511hc3d2t24

Peeter Jürgens, Eesti vanim tegevnäitleja, on oma karjääri jooksul näidanud suurepärast talenti ja pühendumust teatrikunstile. Kuigi ta on juba kõrge ea saavutanud, pole tema kirg teatrisse endiselt põlemas. Jürgens tunneb end teatris vajalikuna ja soovib jätkata oma panustamist selle kunsti väärtustamisse. Tema kogemus ja professionaalsus teevad temast olulise osa Eesti teatrikultuurist ning tema pühendumus on inspireeriv kõigile noortele näitlejatele ja teatrihuvilistele. Tema kirg ja jätkuv loominguline tegevus annab lootust ja näitab, et teatris ei ole vanust ega piire.

“Ringvaade” käis külas Eesti vanimal tegevnäitlejal Peeter Jürgensil, kes tähistas äsja 85. sünnipäeva ning kes kandideerib tänavu parima meeskõrvalosatäitja auhinnale. “Tahaksin teatris olla nii kaua, kui mind vaja on,” ütles Jürgens.

“See on väga tore tiitel. Esimest korda sellest kuuldes ei saanud ma sellest aru, sest minuvanuseid tegutsevaid näitlejaid on ju veel, aga tuleb välja, et selliseid, kes selles vanuses teatripalgal on, ei olegi,” ütles Peeter Jürgens, kes on Eesti vanim tegevnäitleja. “Mul jookseb teatris 60. tööaasta.”

Jürgensi sõnul on ta tänavalt tulnud näitleja, sest tal pole akadeemilist näitlejaharidust. “Töötasin Viljandi kultuurimajas, kus näiteringi juhendas Heino Arus, kes ütles, et Ugalas on üht episoodilist rolli vaja teha, ja ma läksingi,” meenutas Jürgens. “Lavastus “Helepunane lilleke” oli Ugala mängukavas, aga koletise osatäitja võeti sõjaväkke ja mulle pakuti seda rolli, anti tekstiraamat, et õpi selgeks. See oli minu jaoks selline pauk, ühe ööga õppisin teksti pähe, olin nagu hull, tahan lavale, tahan lavale!”

Jürgens on taastanud ka Ugala teatri arhiivi. “1959. aastal põles arhiiv ära, hakkasin seda arhiivi tegema, mõtlesin, et uurin välja, mis seal enne seda oli. Istusin Teatri- ja Muusikamuuseumis, lugesin digiajalehti. Sealt sain vapustavat materjali.”

Loe rohkem:  Kihnu naine Mare Mätas kirjutas mootorratastest raamatu | Inimesed

2014. aastal pälvis Jürgens Eesti Teatriliidu meespeaosatäitja auhinna vanaisa rolli eest lavastuses “Vanad ja noored.” “Selline tunnustus tuli täieliku üllatusena. Poleks elu sees uskunud,” on Jürgens pisarateni liigutatud.

Sel aastal kandideerib Jürgens meeskõrvalosatäitja auhinnale lavastusega “Meie klass.” “Ma tahaksin olla teatris nii kaua, kui ma olen vajalik.”

Kokkuvõttes võime öelda, et Eesti vanim tegevnäitleja Peeter Jürgens on oma pika karjääri jooksul säilitanud kirge ning soovi olla teatris endiselt oluline. Tema pühendumus ja armastus näitlemise vastu on võrratult inspireeriv ning näitab, et vanus pole takistus kunstiliseks eneseväljenduseks. Jürgensi eeskuju peaks julgustama ka teisi eakamaid näitlejaid jätkama oma kirge ning andeid jagamist publikuga. Tema seisukoht, et kunstnikuks olemine on elustiil, mitte töö, on innustav ning paneb meid väärtustama loomingulist eneseväljendust igas eas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga